Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Genç çiftçi Merve Tan, 100 bin TL ile nasıl çiftlik kurduğunu anlattı

Sağlık çalışanı olarak bir hastanede görev yapan ve hayallerini gerçekleştirerek tarım ve hayvancılık sektörüne adım atan genç girişimci Merve Tan, kullandığı 100 bin TL kredi ile Bursa’nın Mustafa Kemal İlçesi’nde bir çiftlik kurdu. 6 büyükbaş ile faaliyetlerine başlayan ve süt hayvancılığı alanında ilerlemek isteyen kadın girişimci Tan, 5 yıl sonra hayvan sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor

Tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan ve insan sağlığını tehdit eden Koronavirüs (Covid-19) salgını, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için sağlık ve gıdanın ne kadar stratejik ve hayati bir sektör olduğunu gözler önüne serdi. Pandemi döneminde hem sağlık çalışanları hem de çiftçiler, yaşamın devam etmesi için var gücüyle çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Bursa’da ikamet eden sağlık çalışanı Merve Tan’da pandemi döneminde hem hastanede yoğun bir tempoda çalıştı hem de bu süreci iyi değerlendirerek hayvan çiftliği kurma hayalini gerçekleştirdi. APA Yayıncılık Genel Koordinatörü Emre Apa ve Profi Traktör Türkiye Editörü Mehmet Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı Profi Traktör Türkiye İnstagram canlı yayınına konuk olan Merve Tan, hayallerinin peşinden koşarak aile mesleği olan tarım ve hayvancılık sektörüne giriş hikayesini anlattı.

Öncelikle tarım ve hayvancılığa olan bu ilginin nereden geldiğini öğrenebilir miyiz?

Ailem, geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılık işiyle uğraşıyordu. Kısmın ilgim oradan geliyor diyebilirim. Lise yıllarında sürekli yönetici konumunda olma hayalim vardı. Bu düşüncem sonrasında hayvan çiftliği kurarak süt işletmeciliği yapma hayaline dönüştü. Çevremdeki kadınların hayalleri, benim hayalime göre farklı olduğu için insanlarla konuştuğumda ve düşüncemi anlattığımda çok şaşırıyorlardı. Tabi bir hayalim var ama bir yandan da eğitimimi tamamlayıp gelecek adına iş garantisi olan bir meslek grubunu seçmem için sürekli yönlendiriliyordum. Düşüncemi insanlara anlattığımda çevremdekiler tarafından “Köyde kalma elinde bir mesleğin olsun” denildi. Bu sözlerden sonra üniversitede sağlık bölümünü kazandım, okulumu bitirdim ve bir hastanede çalışmaya başladım. İşimi severek yapıyorum ama yine de çiftlik kurma hayalimi bir şekilde gerçekleştirmem gerekiyor diyerek çalışmalara başladım.

Hayalinizi gerçekleştirmek için yola çıktığınızda ilk olarak neler yaptınız?

İlk etapta süt işletmesi nasıl kurulur? Sütü nasıl satabilirim? diye araştırdım. O süre zarfında genç çiftçilerin aldıkları destekleri ve kredileri takip ettim. Daha sonra süt işletmesiyle ilgili projelerimi hazırladım ve gerekli yerlere sundum. Tabi bu sürede bazı olumsuzluklar ile karşılaştım. Sigortalı bir çalışan olduğum için bazı desteklerden yararlanamayacağını öğrendim. Bu nedenle projem onaylanmadı. Çok üzüldüm ama asla pes etmedim. Melek yatırımcılarla görüşerek projemi gerçekleştirmeye karar verdim. Bazı yatırımcılara projemi sundum. Tabi o dönemde yaşımın küçük olması ve kadın olmam nedeniyle yatırımcılar, projeme çok fazla yanaşmak istemediler. Aradan uzun bir süre geçti. Bu yılın başlangıcında bir yatırımcı ile görüşmeye başlamıştım ki tam o sırada covid-19 süreci ortaya çıktı ve yatırım planı ertelenmek zorunda kaldı. Özetle hayalimdeki proje için KOSGEB ve melek yatırımcılardan destek alamadım. Pandemi döneminde tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Bu zor dönemde ekonominin canlı tutulması için kredi faiz oranları düştüğünü gördüm ve bunun bir fırsat olduğunu düşünerek çiftlik kurmak için kredi başvurusunda bulundum. Banka ile görüştüm ve 100 bin TL ile kredi çekerek, hayalimi gerçekleştirmek için çalışmalara başladım.

100 bin TL ile neler yaptınız?

İşletmeyi kurmadan önce nelere sahip olduğumuza baktım. Elimde aileden kalma arazi, ahır, ekipman olarak çeşitli tarım makineleri, 1974 model Ford marka traktör ve 100 bin TL para bulunuyordu. Bu şekilde süt hayvancılığına nasıl giriş yapmam gerekiyor diye oturup düşündüm. İlk etap inek alarak işe giriş yapmak istedim. İnek fiyatlarını araştırdım. Pandemi dönemiyle birlikte inek fiyatlarının da arttığını gördüm. Bir yandan inek satın almak için araştırma yapıyorum bir yandan da babamdan destek alıyorum. Babam inek almam yerine düve alarak bu işe başlamamın daha doğru olacağını söyledi ve düve almaya karar verdim. Daha sonra bütçeme göre kaç düveye bakabileceğimi hesapladım ve 6 düve satın alarak işletmenin temellerini attım. 6 düveyi 54 bin TL’ye satın aldım. Ardından kalan para ile önce yem stoğu yaptım. Sonrasında ahırımız uzun yıllardır kullanılmadığı için tadilattan geçmesi gerekiyordu. Onun tadilatını yaptırdım. Elimdeki pazarının neredeyse yüzde 80’inini harcamış oldum. Kalan parayı da ne olur ne olmaz diye bir kenarda tutmak istedim.

6 büyükbaş hayvan ile başladığınız bu yolcuğu 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Bu yolcuğa başlamak benim için hiç kolay olmadı o yüzden asla kolay kolay pes etmeyeceğim. Bu işe yatırım yapan herkesin daha fazla verim elde edip para kazanması için mutlaka teknolojiye yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle para kazanmaya başladığımda andan itibaren teknolojiye yatırım yaparak gelenekselliği bırakmayı hedefliyorum. Bugün faaliyetlerimize 6 hayvan ile başladık. Bu sayıyı 5 yıl sonra en az 100’e çıkarmayı hedefliyorum. Bunun için çok çalışacağım. Hayvan sayısını artırmaya başladıktan sonra da kendimize ait olan araziye hayalimdeki tesisi kuracağım ve markalaşarak cam şişede çiğ süt satışına başlayacağım.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

SSAB, tarımda yeni nesil çelikleri ele aldı

SONRAKİ HABER

Güçlü traktörler tesviye için iş başında

BENZER HABERLER
Total
0
Share