Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Güçlü traktörler tesviye için iş başında

Arazi tesviyesi alanında uzmanlaşan Çukurova Toprak, sahip olduğu 160 – 600 beygir arasındaki traktör, lazerli tesviye ve kapaklı skreyperleriyle atıl arazileri ıslah ederek tarıma kazandırıyor. Yaklaşık 3 yıl önce 600 beygirlik paletli traktörü parkına katan firma, Türkiye’nin farklı bölgelerde başarılı çalışmalara imza atıyor.

Atıl arazilerin tarıma kazandırılması ve tarlaların eşit sulanması için arazinin doğal eğimini bozmadan, toprak verimliliğini azaltmadan çukurları doldurmak, tümsekleri ortadan kaldırmak, araziye uygun bir eğim ve düzgün bir yüz kazandırmak verimlilik için büyük önem taşıyor. Bu verimliliğin yolu da arazi tesviyesinden geçiyor. Arazi tesviyesi alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren Çukurova Toprak, Türkiye’nin farklı noktalarında yer aldığı projelerde çiftçilerin verimliliğini artırmak için yoğun mesai harcıyor.

Atıl alanlar tarıma kazandırılıyor

Türkiye’nin tüm bölgelerinde tarım müteahhitliği gerçekleştirdiklerini ve toprakla ilgili tüm çalışmalarda yer aldıklarını ifade eden Çukurova Toprak ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Habip Ersoyol, “Türkiye genelinde arazi toplulaştırması ve tesviyesi gerçekleştiriyoruz. Sadece tesviye değil bahçelerde patlatma ve çeşitli işler de yapıyoruz. Açıkçası toprakla ilgili ne iş varsa Çukurova Toprak olarak biz oradayız” dedi. Şu anda Adana’da 300 dekarlık atıl bir alanın ıslah çalışmasında yer aldıklarını ifade eden Habip Ersoyol, bu projede 9 tane yüksek beygirlik traktörle gece gündüz çalışarak, alanı 10 günde tarıma kazandıracaklarını söyledi ve şunları ekledi: “Irmak kenarındaki bataklık olan 300 dekarlık araziyi ıslah etmek için çalışıyoruz. Ekilip dikilmeyen bu araziye öncelikle kum yığdık. Bu kum yığınını ekskavatörler aracılığıyla traktörlere yüklüyoruz. Ardından kapaklı skreyperle arazideki çukur noktalara kum çekiyoruz. Kapaklı skreyperlerin kum serdiği alanları lazerli tesviyelerimizle düzeltiyoruz. Alanın kabasını kapaklı skreyperler ile son dokunuşlarını ise lazerli tesviye ayarlıyoruz. Bu alanda 1,5 metre dolgularımız oldu. Irmak kenarında bir arazide çalıştığımız için alanda kum oldukça fazlaydı. İnsanlar bu alanda yürümekte bile zorlanıyor. Dolayısıyla alanda çalışan traktörlerde kumlu zeminde aşırı zorlandı. 10 günlük bir çalışma sonrasında atıl konumda olan bu araziyi tarıma elverişli hale getireceğiz.”

Habip Ersoyol – Çukurova Toprak ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Güçlü traktör

300 dekarlık alanın tesviyesi için yüksek beygir gücüne sahip 9 adet traktörle çalıştıklarına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Habip Ersoyol, tesviyede güçlü traktörlere ihtiyaç duyduklarını söyledi ve makine parkı hakkında bilgi vererek, traktör seçiminde dikkat ettikleri kriterleri şu sözlerle açıkladı:Arazi tesviyesinde güçlü traktörlere ihtiyaç duyuyoruz. Parkımızda şu anda parkımızda traktör ve iş makinesi olmak üzere toplam 40 makine bulunuyor. İşlerin yoğun zamanında dışarıdan kiralama yapıyoruz. Parkımızda 160 – 600 beygir arasında New Holland ve Case IH markasına ait yüksek beygirli traktörler bulunuyor. Traktörde güç bizim için çok önemli bir kriter. 3 yıl önce Türkiye’ye 600 beygirlik paletli traktörü ilk kez biz getirdik ve işlerimizde kullandık. Traktör yatırımında bulunurken traktörün hidrolik aksamı, ön süspansiyon, yakıt, sağlamlık ve yedek parça bulunabilirliğine dikkat ediyoruz.”

Tesviyenin faydaları

Arazi tesviyesi yapmanın faydalarından da bahseden Ersoyol, “Arazide çukur veya yüksek noktalarda olduğunda o bölgeler suyu almadığı zaman o bölgede istenilen düzeyde ürün iyi gelişmiyor. Bu nedenle araziyi standart bir eğime getirip arazinin her yerine eşit miktarda sulanması gerekir. Biz de lazerli tesviyelerimizle bu işlemi gerçekleştirerek, arazilerde daha verimli tarımın yapılması için mücadele ediyoruz. Arazi tesviyesi sonrasında tarla parsellerinin her yerinde eş bir dağılımla sulama yöntemi uygulanır. Derine sızma olmaz veya daha az olur. Böylece bitki besin maddelerinin alt katmanlara doğru yıkanması engellenir. Etkili bir yüzey drenajı yapılarak tuzluluk ve sodyumluluk sorunu ortadan kaldırılır. Arazi yüzeyinin her tarafı aynı anda tava geleceğinden tarımsal işlemler kolaylaşır. Maliyet azalır. Sulama kolaylaşır. Sulama işçiliği masrafları düşer. Tüm bu avantajlar da verimliliği artırır” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Genç çiftçi Merve Tan, 100 bin TL ile nasıl çiftlik kurduğunu anlattı

SONRAKİ HABER

Yüksek performans ve güç: Case IH Maxxum serisi

BENZER HABERLER
Total
0
Share