Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hattat Traktör’ün üretim gücü tüm dünyada sesini duyuracak

17 yıldır Hattat Traktör bünyesinde çalışan Hattat Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Serkan Ergül, Türkiye pazarının şuanda çok yoğun bir talepte olduğunu ve traktör yetiştiremediklerini belirtti. Seçim sürecine kadar bu tempoda devam edileceğini ön gören Ergül, faiz oranları ve verilen kredi desteklerinden dolayı fiyatlandırmalara bakılmaksızın kullanıcıların taleplerinin yoğun olacağı tahminlerinde bulundu.

Hattat Traktör, 2022 yılı kasım ayında ilk defa yurt dışında Stage 5 traktörlerinin tanıtımını yaptı. Burada bahçe traktörleri, kompakt ve tarla serisinde 4000 serilerinin 125 beygirini ilk defa tanıtmış oldu. Avrupa pazarı için Stage 5 motorlarla birlikte büyük bir ivme yakalayacağına inanan firma, 2023 yılında ön plana çıkarmayı hedeflediği bu iki traktörün siparişlerini şimdiden almaya başladı. Kısa bir süre içerisinde ürünlerin İspanya, Portekiz ve İtalya dahil olmak üzere sevkiyatlarına başlıyor. Stage 3 traktörlerin üretimine devam edilirken bunların Rusya, Balkanlar, Orta Asya gibi çeşitli ülkelere ihracatları devam ediyor. Bunun yanında Stage 0 emisyonlu traktörlerin satışları özellikle Afrika’da tüm hızıyla sürdürülüyor. Üretici markanın bu doğrultuda yurtdışında yaptığı çalışmalar ve gelecek hedefleri hakkında  Hattat Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Serkan Ergül ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Serkan ERGÜL – Hattat Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü

“Hidrolik parçadan dişli kutusuna kadar orijinal parça tedariği de sağlıyoruz”

50 yıllık bir üretim tecrübesine sahip olan firmanın alüminyum döküm fabrikası ve yüz bin ton kapasiteli döküm fabrikasında tamamen otomatik hatlarla çalıştığını belirten Hattat Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Serkan Ergül, “Firma bünyesindeki fabrikalar bir araştırma merkezini de barındırıyor. İstenilen zamanda ve istenilen hızda hareket edilebiliyor bu anlamda çalışma konusunda olukça esnek bir yapıya sahibiz. Kullanıcılar ve firmaların taleplerindeki özelliklere göre yeni model üretimleri yapılabiliyor. Dünya’nın önde gelen firmaları ile rekabet eden Hema Endüstri, sürekli yeni teknolojiye yatırım yaparak üretim kalitesini ve verimliliğini artırıyor. Kaliteye ve müşteri memnuniyetine verdiği önem HEMA Endüstri’nin hizmet verdiği sektörlerde önemli bir tedarikçi haline gelmesini sağlıyor. Bugün Hattat bünyesindeki Hema Endüstri fabrikalarımızda bilinen üreticilere orijinal parça tedariği de sağlıyoruz. Aktif olarak 125 beygirli traktör üretimi yaparken 150 beygirli ve 175 beygirli olan modellerimizde Hema fabrikasında hazır halde bulunuyor. Avrupa’daki üreticilere hidrolik parçadan dişli kutusuna kadar orijinal parça tedariği de sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Uluslararası üretim

Hattat’ı diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğin traktörün şanzımanından, dışının dökme demirine kadar firma tarafından üretiminin yapıldığını belirten Serkan Ergül, “Bugün tüm Avrupa’ya, Amerika’ya, Meksika’ya, Brezilya’ya, Hindistan’a hatta Sudan’dan Çin’e kadar parça satımı yapmaktayız. Bu pazarda Çin ve Hindistan ön plana çıksa da biz bu tesislerimizde Çin’e elektronik iç kontrol sistemleri ihraç ediyoruz. Çok kısa bir sürede üretimimizi gerçekleştiriyor ve ürünlerimizi gönderiyoruz” dedi.

“Traktörlerin garanti süresi minimum 2 yılı kapsıyor”

Yurt dışındaki satış ve servis konusunda distribütörlükler üzerinden ilerleyen firmanın 38’in üzerinde distribütörü bulunuyor. Hattat’ın kapsamını genişletmek için çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini kaydeden Ergül, “Ülkelerin büyüklüklerine göre kuzey-güney, ya da doğu-batı şeklinde bölgelere bayiler atanıyor. Bir ülkenin bir distribütörü ve 30 a yakın alt bayisi olabiliyor. Örnek olarak Fas’ta bir distribütörümüz var ama onun altında 17 tane alt bayi var. Bu şekilde bölgede son derece ulaşılabilir konumda yer alıyoruz. Verilen eğitimler sonrasında distribütörler kendi bölgelerinde hizmetlerine devam ediyor. Traktörlerin garanti süresi minimum 2 yılı kapsıyor. Bu garanti kapsamında herhangi bir problem çıktığı zaman eğitim alan servis elemanları firmaya bildirim yaparak garanti şartlarını devreye sokuyor” sözlerini kaydetti.

Pazar dinamiklerine göre ilerleme

Avrupa’da detaylı bir pazar araştırması yapan firma, ülkelere göre beygir gücünün değiştiğini ve kendi beygir gücü aralığındaki pazar yerlerini belirledi. Pazardaki rakip firmalarla fiyat karşılaştırmaları yaptıktan sonra kendi stratejisini planladı ve bu doğrultuda ilerliyor. Firma, Avrupa’daki üretim hızını kaliteli traktörler yaptığı mühendislik çalışmaları sonucunda sağlıyor. Hattat, bugün bir haftada tüm Avrupa’ya ulaşabiliyor ve ürünlerin sevkiyatlarını gerçekleştiriyor. Serkan Ergül, Stage 5 traktör satışlarının Avrupa’da gelecek 5 yıl içinde çok yüksek rakamlara ulaşacağını belirtirken, “ Fransa’ya bakıyorsunuz orada 35 binlik bir traktör pazarı var. 35 binlik pazarın yaklaşık 7-8 bini örnek verecek olursak 100 beygir ve altıyken büyük çoğunluğu 100 beygir ve üzeri. Fakat İspanya’ya gidiyorsunuz 10 binlik bir pazar var ama bu 10 binlik pazarın yaklaşık 7 bini 100 beygirin altında. Ülkelerin kullanımına göre farklı beygir aralıkları mevcut. Her pazarın farklı dinamitleri vardır. O dinamitlere göre hareket ettiğimiz zaman hangi pazarlarda hangi traktörleri öne çıkarmamız gerekiyor bunu tespit ediyoruz ve stratejik planlarımızı buna göre hazırlıyoruz” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

New Holland’ın, yeni TC serisi biçerdöverleri, tarladaki gözdeniz olacak

SONRAKİ HABER

Akıllı tarım yöntemleri, çiftçinin verimliliğini ve karlılığını artırıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share