Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kindhelm, geleceğin tarımını şekillendiriyor

Tarım araçlarında başlayan çalışmalar günümüze Kindhelm teknolojisiyle geliyor. İnsansız tarım ekipmanlarıyla adından söz ettiren Kindhelm, Ar-Ge ekibiyle kullanıcıların özel ihtiyaçlarına hızlı ve ekonomik çözümler sunuyor. Traktörlerden biçerdöverlere, tarım robotlarından ilaçlama ve gözetleme dronelerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını vurgulayan Kindhelm Türkiye Genel Müdürü Hayri Özturan, konumlandırma ve navigasyon alanında da öncü bir rol üstlenen Kindhelm’in otomasyon ve hassas tarım uygulamalarındaki yenilikleri piyasaya sunarak sektörde dönüşümü sağladığını söyledi.

Kindhelm, 2017 yılında Finlandiya’da konumlandırma ve pozisyonlama ürünleri geliştirmek için kuruldu. Tarım araçlarında başlayan çalışmalar zamanla insansız araç sektörünün tüm bileşenlerine hizmet verecek konuma geldi. Temel yetkinlikleri arasında sistem mühendisliği, navigasyon teknolojileri, yarı otonom-otonom, uzaktan kumandalı makineler ve robotlar ile saha deneyiminden oluşuyor. 2021 yılında Türkiye pazarının genişliği ve ülkedeki Ar-Ge kabiliyetlerini de göz önüne alarak stratejik yatırıma karar veren firma, bu doğrultuda yeni bir ekip kurarak Türkiye’de ürün ve yazılım geliştirmeye başladı. Profi Traktör Türkiye olarak Kindhelm Türkiye Genel Müdürü Hayri Özturan ile Kindhelm’in Türk çiftçisine sunduğu avantajlar hakkında konuştuk.

“Uzun soluklu projeler gerçekleştirebilecek kabiliyette yüksek teknoloji firmasıyız”

Kindhelm, santimetre seviyesinde hassas pozisyon bilgisi veren IPESSA ailesinde yer alan ekipmanlarıyla, özellikle insansız hava ve kara araçları/robotları, iş makineleri, otomotiv, denizcilik sektörü, savunma sanayi, tarım robotları ve haritalandırma çalışmalarında faaliyet yürütüyor. Türkiye ofisinde Ar-Ge, teknik satış, servis, finans, yedek parça ve yönetim departmanlarıyla toplam 20 kişiden oluşan her biri kendi alanında uzman bir kadroya sahip. Kindhelm, global anlamda grup şirketiyle birlikte toplamda 1000 kişilik bir ekiple faaliyetlerini yönetiyor. Kindhelm, Türkiye’deki Ar-Ge ekibiyle sadece satış yapmayı değil aynı zamanda Türkiye’nin bilim ve sanayi buluşması olan Teknopark İstanbul’da projeler düzenliyor. Kindhelm Türkiye Genel Müdürü Hayri Özturan, “Müşterilerimize geniş kapsamlı destek sağlayarak, uzun soluklu projeler gerçekleştirebilecek kabiliyette yüksek teknoloji firmasıyız. Sektöre tüm gücümüzle destek vermeye uzun yıllar boyunca devam etmeyi hedefliyoruz. Gelecek vizyonumuzu buna göre şekillendiriyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Araçların dünya üzerindeki konumu hassasiyetle hesaplanıyor

Otomasyon konusunda, tarım araçlarının verimliliğini ve müşteri memnuniyetini artırmak için çeşitli adımlar atan Kindhelm, yeni üretilen ve halihazırda kullanılan araçlara yönelik çözümler sunuyor. Firmalara, filolara ve tekil kullanıcılara ‘Tak ve Kullan’ (Plug and Play) kolaylığında sensörler (algılayıcılar) sağladıklarını belirten Hayri Özturan, “Kindhelm’in RTK teknolojisi ve sensör füzyonu algoritmaları ile ekipmanlarımızı kullanan araçlar, santimetre seviyesinde takip edilebiliyor. IPESSA ailesinde, tüm tarım araçlarına ve tüm operasyonlara yönelik yüksek hassasiyet ve kalitede çözümlerimiz bulunuyor. Zorlu ve kapalı alanlarda, GPS ya da internet çekmeyen bölgelerde, insansız araçlar tasarlayabilmenizi sağlayan yüksek performanslı bir ürün ailesinden bahsediyorum. Bu, bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz. IPESSA ailesindeki tüm ekipmanların, uydu sinyallerinin alınamadığı anlarda pozisyon datasının hassasiyetinin uzun süre kaybolmadan sürdürebilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Tarım robotları da Kindhelm ürünleriyle donatılıyor

Yeni ya da kullanılmakta olan tüm tarım araçlarını otonom hale getiren firma, yakın zamanda yaygınlaşmaya başlayan tarım robotlarını da Kindhelm ürünleriyle donatıyor. Meyve toplama, zararlı bitkilerle mücadele, tohumlama, ormancılık ve ilaçlama uygulamalarında da drone ve benzeri tüm uygulamaları sensörler sayesinde insansız çalıştırma potansiyeli sağlıyor. IPESSA Tiny tarım araçları için GNSS-RTK ürünüyle; IPESSA Base Station ile 3G bağlantısı olan her yerde santimetre seviyesinde konum ve pozisyon bilgisi alabilirken; SLAM ve sensör füzyon teknolojisi ile navigasyon yapabilme kabiliyeti kazanıyor.

Kindhelm, teknolojik çözümleriyle tarım sektörüne uyum sağlıyor

Kindhelm, Türkiye’deki yeni tarım teknolojileri ve ekipmanları pazarına odaklanıyor. Müşterilerine satış, satış sonrası hizmet, bakım ve yedek parça hizmeti sunuyor. Kullanıcıların özel ihtiyaçları için Ar-Ge ekibi kabiliyetleri ile hızlı ve maliyet azaltıcı etkin çözümler sağlıyor. Tarım araçları sektöründe, konumlandırma ve navigasyon ürünleri çeşitlerinin arasında; sektördeki yer alan birçok markanın traktörleri, biçerdöverleri, tarım robotları, ilaçlama ve gözetleme droneleri gibi birçok farklı marka ve model bulunuyor.

Kindhelm, hızlı ve maliyet azaltıcı ürünler sunuyor

Otomasyon ve hassas tarım uygulamalarındaki faaliyetleriyle kendini teknolojik olarak geliştiren firma, IP68 koruma seviyesi ile her türlü zorlu koşulda sorunsuz çalışma olanağı sağlıyor. Özturan, “IPESSA Nano, geliştirilen en kompakt ürünlerden birisi olarak bu alanda öne çıkıyor. IPESSA Nano, özellikle zirai drone üreticileri tarafından tercih ediliyor. Tarım sektöründe kullanılan ilaçlama ve gözetleme dronelerinin belirlenen rotada ve saatte otomatik olarak havalanıp çalışmasına olanak sağlıyor” dedi.

Otonom araç kullanımı %95 tasarruf sağlıyor

Dünya Ekonomik Forumu raporuyla, otonom araçlar kullanılarak böcek ilacı kullanımından %95 tasarruf sağlandığı belirtiliyor. Çiftçilere sağlanan somut kazanç örneklerinden bahseden Özturan, “Kindhelm; bu tasarrufu sağlayan sensörleri ve yapay zeka teknolojilerini sürekli geliştiren Türkiye’deki en önemli şirketlerden birisi. Teknolojiye yapılan küçük yatırımların kısa sürede ve direkt olarak kullanıcılara geri dönüşünü garanti ediyoruz” sözlerini kaydetti.

Yapılan yatırımlar, kullanıcılara kısa sürede geri dönüyor

Kindhelm, tarım sektörünün hızla geliştiği dönemde, teknolojiye yapılan yatırımın kısa sürede ve direkt olarak kullanıcıya geri dönüşünü garanti ediyor. Kindhelm’in tarım sektöründe de uygulanabilen ürünlerinin önemli avantajları bulunduğuna değinen Hayri Özturan, “Çiftçilere ve bu alanda üretim yapan firmalara sunduğumuz çözümler ile yakıt tasarrufu, operasyon süreçlerinde verimin artırılması, zorlu saha koşullarında yüksek verimlilik elde edilmesini ve insan kaynaklı iş güvenliği ile verim kaybının önüne geçilmesinde önemli desteğimiz bulunuyor” dedi.

  • Yakıt sarfiyatının en aza indirilmesi.
  • Operasyonların optimize edilmesi. (Örn. En verimli rotayla tarlanın sürülmesi.)
  • Yüksek hassasiyetle görevin tamamlanması.
  • İnsan kaynaklı doğabilecek kaza ve kayıpların en aza indirgenmesi ile beraber verimliliğin arttırılması.

“Maliyet olarak da rakiplerimize göre çok daha avantajlı bir konumda bulunuyoruz”

Sadece yeni araçlar için değil, eski/kullanılmış tarım araçları da IPESSA ailesi ile kolayca insansız çalışabilir hale geliyor. Özturan, “Özellikle filolar ve geniş alanlarda birçok aracı birlikte çalıştıran firmalar, operatör masraflarından büyük tasarruf sağlayabilir. Bununla birlikte insan hatasından kaynaklanan kazaları ya da can/mal kayıplarını en aza indirilebilir. Maliyet olarak da rakiplerimize göre çok daha avantajlı bir konumda bulunuyoruz. Türkiye’de bulunan Ar-Ge ve satış mühendislerimizle de müşterilerimize özel çözüm üretiyoruz. Satış sonrasındaki tüm uygulama süreçlerinde de yanlarındayız. Kullanıcılar için sunulan avantajlar arasında; güvenilir ürünler, yüksek performans, hızlı servis ve yedek parça temini ile müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşım yer alıyor” sözleriyle Kindhelm’in faydalarına değindi.

Kindhelm, Türk çiftçisinin yanında

Çiftçilerin tarlalarında araçlarının insansız araç teknolojisiyle, az yakıt harcayarak çalışmasını sağlayacak çözümler sunan firma, bu şekilde çiftçilere araçlarını insansız çalışırken başka bir işe yönelmesinde katkı sağlıyor. Kindhelm, kullanıcıların bu sayede yakıt tasarrufunun yanında zamandan da kazanç sağlayabileceklerini öne sürüyor. Özturan, “Saha koşullarına en uygun uyum sağlayan ürünün seçilmesi ve Kindhelm ekipmanlarının araca monte edilerek çalışır halde teslim edilmesi aşamalarında çiftçilerimize yardımcı oluyoruz. Yeni bir traktör ya da tarım makinesi satın almalarına gerek kalmadan, mevcut kullandıkları araçlarını en uygun maliyetle insansız hale getirebilirler. İHA/SİHA/ZİHA teknolojisini çiftçilerimizin ayaklarına getirerek, ürünlerinin verimini artırmalarına, yakıt tasarrufu sağlamalarına ve ekolojik ürünler üretmelerine çözüm sunuyoruz. Tarım teknolojilerinde Finlandiya’da birçok uygulamaya imza atan Kindhelm, Türk çiftçisinin yanında” ifadelerine yer verdi.

Satın almadan önce test etme imkanı

İnsansız sistem üreticilerine ve sistem entegratörlerine demo ürünlerini satın alma öncesi test etme imkanı veren firma, bu zaman diliminde müşterilerinin tüm sorularını yanıtlayarak satın alma süreçlerini sorunsuz yürütmeyi hedefliyor. Özturan, “Satış sonrası yazılım güncellemeleriyle ürünlerimizin mevcut en son teknolojiyi kullanmaya devam etmesini sağlıyoruz. Servis konusunda deneyimli kadromuz ile en hızlı şekilde müşterilerimize ihtiyaç duydukları desteği veriyoruz” değerlendirmelerini yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Future ile maksimum verimin kapıları aralanıyor

SONRAKİ HABER

JCB 532.70 AGRI, gelişmiş özellikleriyle zorlu saha koşullarının üstesinden geliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share