Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Pirincin New Holland ile tarladan sofraya yolculuğu

Türkiye’nin çeltik ambarı Edirne’de 8 bin dönümlük arazide ürettiği çeltikleri, modern fabrikasında işleyerek pirince dönüştüren Gümüş Tarım, yılda 17 bin ton pirinci sofralara taşıyor. İşletme, pirincin tarladan sofraya uzanan yolculuğunda New Holland’ın 105 – 200 beygir gücü arasında değişen 22 adet traktörü ile 4 adet biçerdöverini kullanıyor.

Dünya nüfusunun neredeyse yarısından daha fazlası için temel bir besin ürünü olan pirinç, dünya tarımı kadar Türk tarımı için de stratejik önemi gittikçe artan bir ürün olma özeliğini sürdürüyor. Su içinde bataklıkta yetişen tek tahıl bitkisi olarak bilinen pirincin ekiminden, hasadına ve pilav olarak sofralarda yer almasına kadar tüm aşamaları, birbirinden zahmetli uğraşılarla gerçekleştiriliyor. Çeltiğin başkenti olarak bilinen Edirne’de çeltik üretimi yapan Gümüş Tarım da tarlasında yetiştirdiği çeltikleri modern fabrikasında işleyerek, yıllardır Türkiye’nin pirinç üretimine büyük katkı sağlıyor.

Gümüş Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüş – Profi Traktör Türkiye Editörü Mehmet Yılmaz

Çeltik ekimi ve işleme

Uzun yıllardır Edirne Uzunköprü’de çeltik ektiklerini ve 1988 yılı itibarıyla çeltik fabrikası işletmeciliğiyle sanayiciliğe başladıklarını belirten Gümüş Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüş, iki kuşaktır tarladan sofraya pirinç üretimi yaptıklarını söyledi. Trakya Bölgesi’nde 8 bin dönümlük arazide çeltik ürettiklerini kaydeden Halil Gümüş, barajlardaki su oranına göre yıllık üretim miktarlarında değişikliler yaşandığına dikkat çekti ve konuyla ilgili şunları aktardı: “Hayrabolu’da bulunan arazimizde barajdaki su doluluğuna göre ekim yapılıyor. Bölgemizde 2-3 yıldır kuraklık yaşandığından dolayı barajdaki sular azaldı, bu nedenle çeltik ekimine kısıtlama geldi. Geçen yıl arazimizin tamamında çeltik dikmiştik ama bu sene kısıtlama nedeniyle 5 bin dönümde çeltik, 3 bin dönümde ise ayçiçeği ektik. Bu kış barajlar dolarsa 2021 yılını daha rahat geçireceğiz.”

Yerli tohum

“Çeltiği ekiyoruz, biçiyoruz ve fabrikamızda işliyoruz. Pirincin tarlaya ekiminden sofralara ulaşmasına kadarki tüm süreçte yer alıyoruz” ifadelerini kullanan Halil Gümüş, “Geçen yıl fabrikamızda 6 bin tonu kendi üretimimiz olmak üzere toplam 17 bin ton pirinç işledik. İşlediğimiz pirinçlerin yüzde 60’ını İstanbul olmak üzere Antalya, Ankara ve Nevşehir’deki toptancılara gönderiyoruz” dedi. Gümüş Tarım olarak yerli tohum ektiklerinin ve tüketiciye lezzetli pirinç sunduklarının altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Gümüş, ithal ve yerli pirinç tohumlarıyla ilgili şöyle konuştu: “Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün Edirne’de üretilen yerli tohumunu ekiyoruz. İthal ve yerli pirinç tohumlarını birbirinden damak tadı ve aroması ile rahatlıkla ayırt etmek mümkün. Gümüş Tarım da bu farklılığı gözeterek müşterilerine kaliteli pirinç sunuyor.”

“TürkTraktör sayesinde kurutma makinesiyle tanıştık”

Tarıma dayalı sanayinin Uzunköprü’de oldukça geliştiğine vurgu yapan Halil Gümüş, geleneksel yöntemlerle yapılan çeltik üretiminin günümüzde teknoloji ve mekanizasyon ile kolaylaştığına dikkat çekti. Gümüş, “Aile büyüklerimiz, 1965’li yıllarda ektikleri çeltikleri elle biçerdi ve maksimum günde 1500 dönüm arazide çalışma gerçekleştirirlerdi. Bu noktada sezonda zaman konusunda ciddi sıkıntılar yaşanırdı. Fakat günümüzde teknolojinin ve mekanizasyonun ilerlemesiyle artık tüm işler makineleşerek, kolaylaştı. İlk olarak TürkTraktör ailesi bizi kurutma makinesi ve biçerdöverle tanıştırdı. Kurutma makinesi ile biçtiğimiz çeltikleri anında kuruttuk. Eski günlerde olsa biçilen çeltikler kuruması için brandalara yayılıyordu, kürekle karıştırılıyor ve kuruması için günler geçiyordu” diye konuştu.

Teknoloji ve tarımsal mekanizasyon

Tarımsal faaliyetlerinin, mekanizasyonda önemli bir yere sahip olan traktör, biçerdöver ve birçok tarım ekipmanı ile hem kolaylaştığını hem de hızlandığını aktaran Gümüş, mekanizasyon yatırımında bulunurken dikkat ettikleri kriterleri şu şekilde sıraladı:Yatırım yaparken bir makinenin kullanım kolaylığı, performansı ve servis hizmetinin kalitesine öncelik veriyoruz. Açıkçası gerek markanın temsilcisi gerekse bayisi sattığı ürünün arkasında durmalı. Ayrıca yedek parça bulunabilirliği de bizim için marka tercihimizde etkileyici bir kriter.”

“Parkın yüzde 95’ini New Holland oluşturuyor”

Gümüş Tarım’ın makine parkında New Holland’a ait 105-200 beygir gücü arasında değişen 22 adet traktör ve 4 adet biçerdöver bulunuyor ve parkın yüzde 95’ini New Holland markası oluşturuyor. Kullandıkları New Holland traktör ve biçerdöverlerden memnuniyetini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Gümüş, “Parkımızdaki New Holland marka traktörlerin gücü, performansı ve yakıtından memnunuz. Yüksek beygirli traktörlerimizi lazerde en ağır işlerde kullanıyoruz. Tarımsal üretimin başlangıcından sonuna kadar ve fabrikamızda New Holland markasının ürünlerinde bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadık” dedi.

New Holland ile sezonda işler yolunda

Traktör ve biçerdöver yatırımlarında güvenilir marka, sağlam makine, kaliteli servis hizmeti ve yedek parça bulunabilirliği nedeniyle New Holland markasını tercih ettiklerini kaydeden Gümüş, “Sezonda işlerimiz yoğun geçiyor. Bu nedenle performansı yüksek makinelere ihtiyaç duyuyoruz. Güçlü makinelerin yanı sıra sezonda işlerin aksamaması için kaliteli bir servis hizmeti almamız çok önemli. New Holland ile sezonda sorunsuz çalışıyoruz ve işimiz aksamadan devam ediyor” ifadelerini kullandı. New Holland markasının arkasında TürkTraktör gibi önemli bir kuruluşun yer almasının kendilerine güven verdiğini belirten Gümüş, “TürkTraktör, bizim için bir aileyi ifade ediyor ve her zaman sattığı ürünün arkasında duruyor” dedi ve yakın zamandaki hedeflerini şu şekilde açıkladı: “Traktörlerimizi her zaman yenilemek ve makine parkımızı güçlü tutmak istiyoruz. Bu noktada tercihimiz elbette yeniden New Holland markası olur. Biz üretirsek ve iyi kazanırsak, traktörü yenileriz. Traktörü yenilersek fabrika çalışır, fabrika çalışırsa istihdam artar. Çark bu zincire bağlı olarak çalışır.”

Doğru müşteri doğru ekipman

Gümüş Tarım’ın Trakya bölgesinde önemli bir pirinç üreticisi olduğunun altını çizen New Holland Edirne Bayisi Kılıçlar Traktör Genel Müdürü Yıldız Kılıç, Gümüş Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüş’ün bölgede başarılı işler gerçekleştirdiğini söyledi. Yıldız Kılıç, “Gümüş Tarım, yatırım yaptığı gerek traktör gerekse biçerdöverleri büyük bir titizlikle kullanıyor ve diğer kullanıcılara örnek oluyor. Açıkçası bayi olarak doğru ürünü doğru müşteriye ulaştırmaktan dolayı çok mutluyuz. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüş ile zaman zaman fikir alışverişinde bulunuyoruz ve yeni teknolojiler konusunda kendisine bilgiler aktarıyoruz” dedi. New Holland olarak bölgede pazar lideri olduklarını kaydeden Yıldız, “New Holland ve TürkTraktör ailesinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Marka olarak müşterilerimize gerekli tüm traktör ve ekipmanları sunuyoruz. New Holland bize gerekli desteği sağlıyor biz de müşterilerimize bunu yansıtıyoruz. Bu da pazarda başarılı olmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Rostselmash biçerdöverleri, Karataş güvencesiyle Türkiye'de

SONRAKİ HABER

Agroexpo’da hedef nitelikli ziyaretçi

BENZER HABERLER
Total
0
Share