Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Rotorlu ot toplama tırmığı ve bantlı ot toplama makinesi karşılaştırmalı testi

Rotorlu mu? bantlı mı? Kuhn ile birlikte bu sorunun yanıtlarını arıyoruz. Karşılaştırma için Kuhn GA 13131 dört rotorlu ot toplama tırmığı ve MergeMaxx 950 bantlı ot toplama makinesi kullandık.

Bantlı ot toplama makineleri, son birkaç yılda çok ilgi gördü. Daha temiz toplamayla daha iyi yem kalitesi vaadiyle, yeni üreticiler de piyasaya çıktı. Kuhn uzun zamandır Bantlı ot toplama makineleri üretiyor ve piyasaya sunuyor: Ağırlığının fazla oluşu ya da yüksek fiyatından kaynaklanmasa da MergeMaxx birinci nesil (profi 8/2009) pratikte hep galip geliyor.  Kuhn buna tepki gösterdi ve yeni MergeMaxx 950 ile temelde revize edilmiş bir makine sundu. Bu yeni makineyi dört rotorlu ot toplama tırmığı GA 13131 ile karşılaştırdık. 12,50 metre (rotor) ve 9,50 m (bant) maksimum çalışma genişlikleri ilk bakışta uyuşmasa da, bu makineleri seçtik çünkü bantlı ot toplama makinesi farklı sürüş stratejileri sunuyor.

Üç farklı çeşit ürün ile deneme

Deneylerimizde mümkün olan en geniş kullanım aralığını kapsamak için, her biri tohum yatağı hazırlama zamanından yaklaşık 20 saat önce kesilmiş üç farklı yem bitkisi türü, kaba yonca, otlu yonca ve tarla otu hasat ettik. İkinci kesim için karşılaştırmayı Temmuz ayının başında ikinci kesim için karşılaştırma yapmak zorunda olduğumuz için, hava koşulları en uygun özelliklere sahip değildi. Bulutsuz gökyüzü, 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklar ve yaklaşık 14 m / s’lik yüksek rüzgar hızı en azından kaba yonca ve otlu yonca için fazla verimsiz. Kaba yoncada ortalama hasat 6,97 ton / hektar (kuru madde DM:% 61,1), otlu yoncada 4,63 ton / hektar (DM:% 65,7) ve tarla otunda 19,1 ton / hektar (DM: % 47.3). Makinelerin her biri iki hızda kullanıldı: Standart versiyon her ikisi için de saatte 10 km idi ama biz daha hızlıda kullandık. Kuhn uzmanları makinelerin kurulması ve çalıştırılmasını üstlendi. Testleri yapmak için, Chemnitz yakınlarında geniş ve yeterince homojen alanlara sahip bir çiftlikte misafir olduk. Teknik olarak, Landtechnik Nürnberger (tırmık ve traktör) ve John Deere tarafından bir silaj makinesi ile desteklendik. Walterscheid’den bir uzman, tırmığın güç tüketimini bir tork ölçümü ile belgeledi. LKV Sachsen çalışanları, Lichtenwalde lokasyonunda bizim için yem örneklerini inceledi.

GA 13131 rotorlu ot toplama tırmığı

Kuhn iki adet dört rotorlu ot toplama tırmık sunuyor, GA 13131 daha küçük model ve 8.60 ila 12.50 m genişliğinde çalışıyor. Hidrolik tahrikli tırmık, PTO şaft pompası aracılığıyla ön rotorların bir “yükseltici (booster)” ile tahrik edilmesini sağlıyor. Bunlar da, arkadakilerden % 20 daha hızlı dönüyor ve yem bitkisini aracın ortasına kadar fırlatıyor. Kuhn, tırmık uçlarının tıkanmasını bu şekilde önlüyor. Bakım gerektirmeyen dişlilere ve ayrıca bakım gerektirmeyen kam raylarına sahip, kardan mili çerçevesine asılmış disklerin çapı önde ve arkada; önde on bir ve arkada on iki çatal kolu var. Dört tekerlekli döner şasi, standart ekipmanın bir parçası ve zemin konturuna iyi uyum sağlıyor. GA 13131, tamamen ISO Bus uyumlu.

MergeMaxx 950 bantlı ot toplama makinesi

MergeMaxx 950’nin temel aletleri, yemin toplanması için toplayıcı ve yemi namlu içine taşıyan kayıştan oluşuyor. MM 950 ayrıca PTO pompası aracılığıyla tahrik edilen hidrolik tahrik sistemine sahip. Minimum toplama genişliği 7,50 m’dir. Büyümeye bağlı olarak değişen namlu genişliğini eklerseniz, 7,80 ile 9,70 m arasında çalışma genişlikleri elde edersiniz. Kuhn ayrıca MergeMaxx 760 ile daha dar bir model ve MergeMaxx 1090 ile daha geniş bir model sunuyor. Pikap ve dişlerin hızı tırtıklı vidalarla ayarlanabiliyor, ayrıca sürücü PTO hızını ayarlayabiliyor. Her iki aşağı bastırma silindirinin ve besleme plakasının ayrı ayarı, farklı yem türlerine ve hasat boyutlarına adaptasyona izin veriyor. Burgulu yay sistemi, temas basıncını düşürüyor. Anahtarla ayarlanıyor. Çalışma yüksekliği bir krank ile ayarlanıyor, aynı taraftaki ayarlamaya bir ölçek yardımcı oluyor. Gelecekte, hidrolik çalıştırma bir seçenek olarak sunulacak. Her iki taraftaki iki kızak, yükseklik ayarından sorumlu. Çelik kızaklar standart olarak sağlanıyor, istek üzerine çok ısınmayan plastikten yapılmış aşınma plakaları da temin edinilebiliyor. MM 950 bir kontrol terminali aracılığıyla çalıştırılıyor, ancak tırmık ISO-Bus uyumlu değil.

 İz oluşumu

Önceki pratik testlerde ve sürüş raporlarında bulduğumuz gibi her iki makine de temiz ot namluları yerleştirdi ve bu, karşılaştırma testinde de tekrar onaylandı. Bununla birlikte, iz oluşumu temelde farklı ve Kuhn’un sistemler hakkındaki argümanı işte burada devreye giriyor: Bantlı makine, özellikle kaba yonca ve otlu yonca gibi hassas mahsullerde daha az ufalanma kaynaklı kayıp kaydetmeli, çünkü yem bitkisi topraktan çekilme yoluyla değil, toplama ile alınıyor ve band ile taşınıyor. Kuhn, bu şekilde daha kaliteli temel yem üretebileceğini iddia ediyor. Ayrıca, tırmıktaki taş riski önemli ölçüde azalmış oluyor. Ek olarak bantlı makine, özellikle daha sonraki kesimlerde küçük miktarlarda bitki örtüsüyle, ot namlusu dolanmadan birkaç çalışma genişliğini birleştirme seçeneği sunuyor. Öte yandan bantlı ot toplama makinesinde sürücü, rotorlu tırmığa göre daha fazla dikkat etmeli. Çünkü, bir yandan iki namluyu yan yana bırakmak için tam olarak sürmeniz gerekiyor. İkincisi, zemin basıncı ve çalışma yüksekliğinin ayarlanması, rotorlu ot toplama tırmığına göre daha karmaşık. Öte yandan, dört rotorlu ot toplama tırmığı, tırmık kollarıyla yem bitkisini yakalıyor ve zeminden merkeze doğru çekiyor. Yem kayıpları ve kirlilik burada daha olasıdır – en azından teoride. Sistem sadece ortaya doğru sürmeyi mümkün kılıyor. En dar çalışma genişliğine sahip ve daha sonra maksimum çalışma genişliğiyle birlikte çekilen iki namluyu yatırmadığınız sürece, çift depo pek mümkün değil. Rotorlu tırmığın ayarlanması, bantlı tırmığa göre daha kolay.

Yemdeki kirlilikle ilgili sonuçlar

Karşılaştırma testimiz sonunda birbirine beklediğimizden daha yakın sonuçlar elde ettik. Bu durum, başta açıkladığımız hava koşullarından kaynaklanıyor olabilir. Yemin ham kül içeriği neredeyse hiç farklılık göstermedi: saatte 10 km ‘de rotor tırmıkta % 11 ham kül, saatte 12 km ‘de % 10.5’ ile biraz daha az. Bantlı makinede ise saatte 10 km’de % 10.7’ye ve saatte 14 km’de % 10.5’e geliyor. Pratik bir bakış açısına göre, her iki tırmık da burada aynı değerleri sunuyor, bu sayede daha hızlı versiyondaki dişli, saatte 14 km’de dönen tırmığa göre önemli ölçüde daha hızlı sürebiliyor. Ve neredeyse aynı kayıplarla: rotorlu tırmık için % 1,9 ve bantlı tırmık için % 2. Beklenti, rotorun yemi bantlı tırmığa göre daha fazla kirleteceği yönündeydi. Bununla birlikte, kuru yem, kirlenmeye daha az eğilimli görünüyor. Aynı şekilde çok kuru otlu yoncada da benzer bir resim ortaya çıkıyor. Burada rotorlu tırmığın ham kül içeriği % 12,5 (saatte 10 km) ve % 12,7 (saatte 12 km) ile biraz daha yüksek. Bantlı ot toplama makinesi her iki hızda da (saatte 10 ve 15 km) % 12,1 ve % 12,3 ile aynı seviyede. Burada da bantlı makinenin hız avantajı rotor tırmıktan saatte 3 km / s daha hızlı, kayıplar % 3.6 (bantlı) ve% 3.3’e (rotorlu) yükseldi. Kuhn, yüksek ham kül içeriğini, tırmık kayıplarını en aza indirecek olan derin dişli ayarına bağlıyor. Hektar başına 19 ton taze kütleye sahip tarla çimlerinde, bantlı ot toplama makinesi önemli bir zaman avantajı elde etti: Yemde % 1’den az kayıp ve % 9,1 ham kül ile saatte 14 km’yi kolayca yönetti. Rotorlu tırmık, % 1 kayıp ve yalnızca % 9,4 ham kül ile maksimum saatte 10 km’ye ulaştı. Kuhn, yemlerindeki protein içeriğinin her şeyden önce, bantlı tırmığın kıymetli yem bileşenlerini namluya getirmesine ve bunların ufalanmayla kaybolmaması ile reklamını yapıyor. Aslında, % 21,6 ham protein içeren otlu yonca için bantlı tırmık % 19,5 ile rotorlu tırmığın önünde – neredeyse aynı % 3,3 (rotor) ve % 3,6 (bantlı) kayıpla. Daha yüksek hızda, otlu yoncada bantlı makinenin attığı fark azalıyor: Burada % 16,9 ham protein ile yine de rotor tırmığın yüzde 0.5 puan üzerinde. Tarla otunda durum tersine dönüyor: Burada rotor tırmık, saatte 8 km’de % 7,4 ham protein ile önde iken, saatte 10 km’de biraz daha hızlı olan bantlı makine, yemlere sadece % 6,1 ham protein taşıyabiliyor. Daha hızlı sürülürken (14 km / s), bantlı makineyle % 7,8 ham protein ölçülebilirken, rotor tırmık ile önemli ölçüde daha yavaş hızda saatte 8 km ile ölçülen oran % 7,2. Temel olarak, ham protein içeriğinin bu yem için aslında çok düşük olduğuna dikkat etmeliyiz. Geriye dönüp bakıldığında bu büyük olasılıkla optimal olmayan bir envanter yönetimi ile açıklanabilir, bu nedenle tarla otunun ham protein ölçüm değerleri titizlikle dikkate alınmalı.

Yem kalitesine ilişkin sonuç

Değerlendirilen yemin, ham kül ve ham protein içerikleri ile ilgili olarak, sistemler arasındaki farklar beklenenden daha küçüktü. Bantlı tırmığın yemlere önemli ölçüde daha fazla protein getirdiği ve kiri azalttığı yönündeki popüler görüşü tam olarak doğrulayamadık. Ancak test koşullarımız ideal değildi, yem çok kuruydu. Bununla birlikte, bantlı makinenin her zaman rotorlu tırmıktan önemli ölçüde daha hızlı çalışabildiği ortaya çıktı. Bir deney olarak, tarla çiminde (daha fazla ölçüm yapmadan) saatte 20 km hızla rahat bir şekilde gidebildik ve böylece makul bir ot namlusu biriktirdik.

Makinelerin güç gereksinimi

Walterscheid’in yardımıyla tırmıkların güç tüketimini bir tork ölçüm aletiyle ölçtük. Karşılaştırma sonuçları 1 m çalışma genişliğine dayalıdır. Rotor tırmıktaki yükseltici fark ediliyor, yani kaba yonca ve otlu yoncada ön rotor disklerin daha yüksek hızlarda daha çabuk dönebilmeleri hissediliyor. Kaba yoncada değer saatte10 km’de 1,7 kW / m’den saatte 12 km’de 2,4 kW/m ‘ye çıkıyor. Bu noktada rotorlu makine 1,6 veya 1,8 kW / m ihtiyaç duyuyor. Tabi biz de aslında yem hasat makinesinin, her iki tırmıkla, ilgili test alanlarındaki dizel tüketimi ile ilgilendik. Bununla birlikte, ölçülen değerler güvenilir değildi, çünkü taşıma arabası üzerinde kuru maddeyi belirleyebilmek ve doğrayıcıdan numuneleri aynı anda çekebilmek için düşük hızda kesme işlemi yapmamız gerekiyordu.

Toplu sonuç

Karşılaştırma testinde tırmıklar arasında göze çarpan bir fark ortaya çıkmadı. Bantlı makine genellikle biraz daha iyi ve daha hızlı gidebiliyordu. Bununla birlikte, testimiz, bantlı toplayıcının, daha iyi yem kalitesiyle pratikte kendini amorti ettiği gerçeğini kanıtlayamadı. Verilen hava koşulları altında karşılaştırma doğrulanmadı. İdeal silaj koşulları altında, ham kül ve ham protein içeriği açısından farklılıklar daha belirgin olabilirdi. Ancak koşullar ideal olmasa bile, “Bantlı veya rotorlu” ile ilgili soruyu cevaplamak için aşağıdakiler geçerli: Biçilecek çok fazla hassas yem varsa, bantlı önde. Rotorlu tırmık, standart yem için favori hem de fazla sürüş becerisi gerektirmiyor. Güç gereksinimleri söz konusu olduğunda, MergeMaxx genellikle küçük bir avantaja sahip.

KUHN DÖRT ROTORLU OT TOPLAMA TIRMIĞI GA 13131

Kuhn GA 13131 dört rotorlu ot toplama tırmığı, klasik bir dört rotorlu süpürücü olarak biliniyor. Güçlü yönlerini yaygın yem türlerinde gösteriyor ve sürücüye daha az talepte bulunuyor. Ancak aynı zamanda yalnızca bir sürüş stratejisi sunuyor: merkezi şerit. Makineyi kurmak ise oldukça kolay. Güçlendirme işlevi sayesinde, ön rotorlar arka rotorlardan daha hızlı dönebiliyor ve bu da gevşek namlulara neden oluyor.

ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Süpürge ISOBus uyumludur.
  • Rotorların tahriki ve kam izi bakım gerektirmez.
  • Tırmık, özellikle düzgün çalışması ile karakterize edilir.

KUHN BANDLI OT TOPLAMA MAKİNESİ MERGEMAXX 950

MergeMaxx 950 bantlı ot toplama makinesi, çok çeşitli depolama seçenekleri sunuyor, bu nedenle daha fazla sürüş becerisi gerektiriyor. Bu aynı zamanda toplama, tutma cihazı ve konveyör bandının etkileşimi tarafından sunulan çeşitli ayar seçenekleri için de geçerli. Bununla birlikte, bu amaç için kayış süpürücü daha evrensel olarak da kullanılabilir. Makine hala ISO veri yolu özelliğinden yoksun.

ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Küçük miktarlarda büyüme, tıkanma olmadan birkaç kez yeniden konumlandırılabilir ve biriktirilebilir.
  • Makinenin ayarlanması şu anda hala aletler ve çok sayıda manuel çalışma gerektiriyor.
  • Hassas yem türleri ile, bantlı süpürücünün testte küçük avantajları vardı.

KARŞILAŞTIRMALI TEST DEĞERLENDİRMELERİ

Profi, Kuhn’un tırmıklarını böyle değerlendiriyor

 

Rotorlu tırmık
GA 13131

 

Bantlı Makine

MM 950

Yem bitkisi + +
Güç aktarma organı + + + +
Değiştirme /  taşıma O +
Tırmık yüksekliği ayarlama + + O
Zemin adaptasyonu + +
Temas basınç ayarı + O
Kazı yüksekliği + + + +
Kullanım + + O
Yol sürüşü + +

Derecelendirme:

+ +   çok iyi;         +  iyi;            O  ortalama;          –  ortalamanın altında;      – –    zayıf

 

Kuhn Rotorlu tırmık
GA 13131

 

Bantlı makine

MM 950

Uzunluk-Genişlik-Yükseklik 9,90/2,98/3,90 m 7,28/2,99/3,65 m
Ağırlık 5 417 kg 4 862 kg
Aks yükü / destek yükü 4 636/781 kg 4 250/612 kg
Lastikler – transfer 710/40 R 22.5 400/55-22.5
İş genişliği min – maks. 8,60 ila 12,50 m 7,50 ila 9,50 m
Daraltma- genişletme zamanı 33/27 saniye 15/15 saniye
Rotor çapı ön / arka 3,20/3,20 m
Ön / arka çatal dişi sayısı 11/12
Ayak kolu uzunluğu 1,28/1,18 m 1,28/1,18 m
Çift çatal kol sayısı 4
Döner şasi lastikleri 16 x 6.50-6
Rotor diş kalınlığı / Toplayıcı kol uzunluğu 10 mm 9.5 mm
Sırt alanı tırmık genişliği / bant başına tırmık genişliği 51.5 cm 3,67 m
Toplayıcı çapı 45 cm
Diş / çatal sıra sayısı 5 / 60
Temel donanım KDV hariç fiyat 67 755 € 75 185 €
Test donanımı KDV hariç fiyat 71 295 € 76 820 €

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER
https://www.profitraktor.com.tr/dijital/ocak/

PROFİ TRAKTÖR TÜRKİYE ARTIK İNTERAKTİF!!!

SONRAKİ HABER

Yeni New Holland 300 Serisi, Türkiye’de

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share