Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

STEYR, hidrojen yakıt hücresiyle çalışan FCTRAC konseptini tanıttı

STEYR 4140 Expert CVT traktör modeli temel alınarak geliştirilen ve hidrojen yakıt hücresi kullanılan FCTRAC traktör konsepti, kısa süre önce kamuoyuna tanıtıldı. FCTRAC, 14 kWh yüksek voltajlı batarya ve 400 V elektrik sistemine sahip olup, dizel eşdeğerine denk gelen 95 kW güç üretiyor.

CNH’nin St. Valentin fabrikası ve TU Wien mühendisleri tarafından geliştirilen hidrojen yakıt hücresi kullanan FCTRAC konsepti, Steyr 4140 Expert CVT traktör baz alınarak geliştirildi. FCTRAC konsepti, Avusturya Araştırma Tanıtım Ajansı (FFG) tarafından finanse edilen ve TU Wien’deki Güç Aktarma Organları ve Otomotiv Teknolojisi Enstitüsü (IFA) tarafından yönetilen bir araştırma projesinin parçası olarak geliştirildi. Bu projede, standart bir Steyr 4140 Expert CVT traktör, hidrojen yakıt hücresi güç ünitesi ile donatılarak, BioH2Module ile tamamlandı. Bu modül, biyojenik hammaddelerden hidrojen üreterek traktörün tamamen sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

Dizel motora eşdeğer güç üretiyor

FCTRAC, 14 kWh yüksek voltajlı batarya ve 400 V elektrik sistemine sahip olup, dizel eşdeğerine denk gelen 95 kW güç üretiyor. Traktör, dizel motor yerine hidrojen yakıt hücresi ve elektrikli tahrik sistemleri ile donatıldı. Bu sayede, tarımsal işlerin zorlu gereksinimlerini karşılayabiliyor. Hidrojen ile çalışan traktör sadece su buharı emisyonu salınımı yapıyor.

STEYR FCTRAC, ödülle onurlandırıldı

Case IH ve STEYR markaları EMEA Başkanı Marco Lombardi, “STEYR FCTRAC, Avusturya Devlet Teknoloji Ödülü’ne ev sahipliği yapan Viyana’daki Schönbrunn Sarayı’nda son zamanlarda büyük ilgi gördü ve Avusturya’daki teknik yeniliklerini onurlandıran bir bölüm olan ‘Mobilite Teknolojileri’ kategorisinde aday gösterildi. FCTRAC’ı geliştirmede TU Wien ile birlikte önemli bir rol oynamaktan mutluluk duyduk ve törene katılmak bizim için bir onurdu. Bu traktör yalnızca sektörümüzün çabaladığı sürdürülebilir geleceği temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda CNH’nin alternatif yakıt inovasyonlarında lider konumunu da sağlamlaştırıyor. Bu heyecan verici proje üzerinde daha fazla çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’nin tarımsal hasılası 68,5 milyar dolara ulaştı

SONRAKİ HABER

BKT, FL 695 ile tarımsal endüstri römork performansına yeni bir boyut kazandırıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share