Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımsal girdi fiyat endeksi Nisan’da yükselişini sürdürdü

Türkiye’nin tarımsal üretiminde girdi maliyetleri, aylık ve yıllık bazda artışa devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı güncel verilere göre tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Nisan’da aylık yüzde 1,72 artarken, yıllık yüzde 52,20 yükseldi.

TÜİK’in açıkladığı Tarım-GFE, Nisan’da aylık yüzde 1,72 artarken, yıllık yüzde 52,20 yükseldi. Endekste, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,61 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39,08 artış yaşandı.

Tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 49,13 artış

Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 1,70 artış, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 1,87 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 49,13 artış, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 73,70 artış gerçekleşti.

Bakım masrafları da yükseliyor

Aylık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 7,73 ile bina bakım masrafları oldu. Tohum ve dikim materyalindeki aylık artış yüzde 5,35 olurken, tarımsal ilaçlar yüzde 2,15 yükseldi.

En yüksek değişim veteriner harcamalarında yaşandı

Yıllık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 143,26 ile veteriner harcamaları oldu. Diğer mal ve hizmetlerdeki artış yüzde 89,95 olurken, malzemeler yüzde 74,47 ve enerji ve yağlayıcılar kalemi yüzde 70,69 yükseldi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarım ÜFE mayısta aylık bazda azalırken, yıllık bazda artış gösterdi

SONRAKİ HABER

Sivas Ataman Case IH 3S Plaza açıldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share