Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye, traktör satış oranını en fazla artıran ülke oldu

Agrievolution Tarım Makinaları İmalatçıları Birlikleri Küresel İttifakı tarafından hazırlanan ‘Dünya Traktör Pazarı Raporu’na göre 2021 yılının ilk 3 çeyreğinde en fazla traktör satışı yapılan ülke Hindistan olurken, ABD ikinci, Türkiye ise üçüncü sırada yer aldı. 2021 yılının ilk 9 aylık traktör satış oranları, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise dünyada traktör satış oranını en fazla artıran ülke yüzde 46 oranıyla Türkiye oldu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren tarım makine imalatçı birliklerinin çatı kuruluşu Agrievolution, 2021 yılının ilk üç çeyreğini kapsayan “Dünya Traktör Pazarı” raporunu yayımlandı. Hazırlanan rapor Arjantin, ABD, Kanada, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayarak bölgesel (yurt içi) traktör satışları konusunda dönemsel bilgileri içeriyor.

9 aylık süreçte satışlar arttı

Dünya traktör pazarı raporuna göre toplam traktörlerde, 2021 yılında başta Türkiye, İtalya ve Hindistan olmak üzere listedeki birçok ülkede yükseliş eğilimi olduğu görülüyor. Batı Avrupa pazarının genelindeki düşük hacimli artışa karşın, Hindistan’daki traktör satışlarında geçtiğimiz 9 aylık döneme göre önemli bir miktarda artış yaşanıyor. Kanada ve Japonya’da traktör satışlarındaki hareketlenme devam ederken, Rusya da toplam oranını artırdı. Ayrıca raporda Avrupa’daki traktör satışlarında en fazla daralmanın İspanya ve Almanya pazarlarında yaşandığına görülüyor.

Traktör satışını en fazla artıran ülke Türkiye oldu

2020 yılının ilk üç çeyreğinde 30 bin 870 traktör satışı gerçekleştiren Türkiye, 2021 yılının ilk 9 aylık sürecinde yüzde 46 büyüme oranı ile 45 bin 42 adetlik satışa imza attı. Türkiye bu başarısı ile dünya genelinde 2021 yılının ilk üç çeyreğinde dünyada en fazla traktör satış oranını artıran ülke oldu. Tablodaki satış oranları incelendiğinde Türkiye’nin ardından yüzde 44 oranla İtalya ikinci sırada yer alıyor. Tabloya göre yüzde oranla Hindistan da dönemsel artış oranına göre Türkiye ve İtalya’dan sonra 3. sırada yer alıyor.

En düşük satış oranı Güney Kore’de

Tabloya göre yılın ilk 3 çeyrek dönemine göre en az satın alma oranı ise Kore’de gerçekleşti. Güney Kore, 2020 yılındaki 8 bin 730 adetlik traktör satışını yüzde 6 artırarak, 9 bin 240 adete ulaştı. Satış adetlerinde Kore’nin ardından en düşük yüzdeye sahip 2.ülke ise Almanya oldu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya’dan sonra en düşük satış seviyeni sahip 3. ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Türk üreticiler, Ukrayna ile ticaret hacmini artırmayı hedefliyor!

SONRAKİ HABER

Tarım makinelerinde yeni dönemin anahtar kelimeleri: Tedarik zinciri, hammadde fiyatları, nakliye, döviz kurları, yeni güvenlik yönetmeliği (3)

BENZER HABERLER
Total
0
Share