Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TürkTraktör, Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) ile güçlü bir iş birliğine imza atıyor

TürkTraktör, Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda, teknoloji ve inovasyon alanında açıkladığı toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütleri kapsamında yeni bir iş birliği yapıyor. TürkTraktör’ün Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon Projesi’nde Teknolojide Kadın Derneği (WTECH)’in desteğiyle, önümüzdeki bir yıl içerisinde üniversite öğrencilerine teknoloji ve inovasyon konularında vizyon eğitimleri verilecek.

Aykut ÖZÜNER TürkTraktör Genel Müdürü ve Zehra ÖNEY Teknolojide Kadın Derneği Kurucusu

TürkTraktör, 2022 yılında başlattığı “Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon” projesinde, faaliyet gösterdiği sektör ve etki alanlarını geleceğe hazır hale getirmek için dönüşüme öncülük etme vizyonu ile, teknoloji ve inovasyon alanında hayata geçireceği projeler ve kuracağı işbirlikleri ile 5 yıl içerisinde (2022-2026), staj ve istihdam fırsatları ve gelişim programları (vizyon ve uzmanlık eğitimleri, koçluk-mentorluk desteği, Ideathon-Hackathon deneyimi) aracılığıyla 30.000 kişiye dokunarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlenmesi için kararlı biçimde çalışmalarına devam ediyor. TürkTraktör’ün 68 yıllık tarihi boyunca toplumsal fayda projelerine her zaman önem verdiğine dikkat çeken TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner,“Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon” projesinin amacının genç kadınların geleceğin teknolojisinde söz sahibi olmalarını sağlamak olduğunu vurguladı.

TürkTraktör verdiği taahhütler için çalışıyor

Türkiye genelinde yapılacak güçlü bir çalışmayla 2025-2030 yılları arasında Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanında ihtiyaç duyacağı yetkin ve uzman insan kaynağının içinde kadınların eşit oranda yer alabilmesi adına değerli bir adım attıklarını belirten Aykut Özüner; “TürkTraktör olarak tüm paydaşlarımızı etkileyen çalışmalarımızın odağında “TürkTraktör Geleceğe Hazırlar” amacımız yer alıyor. Ürün ve hizmetlerimizle bir yandan tarımı ve şehirleri dönüştürerek geleceğe hazırlarken, diğer taraftan toplumun dönüşümünde etki yaratacak projeler geliştiriyoruz. Koç Topluluğu’nun teknoloji ve inovasyon alanında “Hayaller Hedefimiz” diyerek başlattığı toplumsal cinsiyet eşitliği seferberliği kapsamında, TürkTraktör olarak verdiğimiz taahhütleri gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Şimdi bu taahhütlerimizin vizyon ve uzmanlık gelişimi yolculuğunu, Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) iş birliğiyle yerine getiriyoruz” dedi.

“Staj imkanlarıyla desteklemeyi amaçlıyoruz”

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney ise “Teknolojide Kadın Derneği olarak TürkTraktör iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon’ projemiz ile; 4000 üniversite öğrencisi genç kızımızın teknoloji okuryazarı olmalarına katkı sağlamayı; özellikle dönüştüren teknolojiler konularında vizyon ve bilgilerini geliştirmeyi ve sonrasında da bir bölümünü yetenek odaklı uzmanlaştırmayı ve mezuniyetleri sonrası staj imkanlarıyla teknolojide uzman ve güçlü birer birey olarak istihdama katılabilmelerini desteklemeyi amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye’de 3,5 – 4 milyonluk nitelikli insan kaynağı ön görülüyor

YÖK’ün istatistiklerine göre 2021-2022 döneminde 4 milyon 580 bin lisans mezunundan bu rakamın 2.2 milyonunun kadın olduğuna dikkat çeken Zehra Öney, “STEM mezunlarının oranı ise yaklaşık %17 ve UNDP’nin verilerine göre de bu rakamın %34,7’sini kadınlar oluşturuyor. Eğitimde oranlar böyleyken, istihdamda nasıl olduğuna baktığımızda; TÜİK İşgücü İstatistikleri 2022 yılı raporuna göre 30 milyon 787 bin kişinin istihdamda yer aldığını ve bu oranın %30,5’inin kadın olduğunu görüyoruz. AR-GE alanında ise toplam 221 bin 811 kişiden sadece %21,1’inde kadınlar var. Dünya Ekonomik Forumu’nun istatistiklerine göre 2030’a kadar tüm dünyada 7,6 milyon kişilik iş yok olacak ve 8,9 milyon kişilik yeni iş ortaya çıkacak. Türkiye’de de 3,5 – 4 milyonluk uzman ve nitelikli insan kaynağı açığı ortaya çıkacağı ön görülüyor. Bu açığın kapanabilmesi için de insanların bizim programımızda da yer alan konularda uzman olmaları, yeni yetenekler kazanmaları, mevcut yeteneklerini dönüştürmeleri gerekecek” ifadelerini kullandı.

“Teknoloji sektörüne yetenek odağıyla insan kazandırmayı hedefliyoruz”

Teknolojinin daha erkek egemen bir alan olması, kadın gücünden ve katılımından mahrum olması gibi konuları yaptıkları çalışmalarla düzenleyeceklerini belirten Öney, “Türkiye’de teknoloji sektörüne cinsiyet değil yetenek odağıyla insan kazandırmayı hedefliyoruz. TürkTraktör’ün sürdürülebilirlikle böyle bir yatırımı yapıyor olması ve uzun soluklu bir çalışmaya imza atıyor olması Teknolojide Kadın Derneği’nin kuruluş amaçlarıyla uyuşuyor. Bu nedenle biz de bu projede STK iş ortağı olarak yer almaktan dolayı mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Silaj silo yönetimi: Sıcaklığı hisset</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Deutz-Fahr, 6 serisini üç yeni traktörle genişletiyor</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share