Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

UTÇEM Projesiyle Sakarya’da ilk kez avokado fidanı, toprakla buluştu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, UTÇEM projesi kapsamında 140 dekar alanda meyve üretimine başladı. Proje çerçevesinde Sakarya’da bir ilk gerçekleşerek avokado fidanı toprakla buluştu. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Avokado yetiştirmek isteyen üreticilerimize destek olacağız. Bu projemiz Sakarya’da bir ilk, Türkiye’de ise rehber olacak” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi’ni (UTÇEM) Projesi çerçevesinde tarım lisesi, tarım ve çevre müzesi, hayvancılık alanları, tıbbi aromatik bahçeler, binicilik eğitim alanı, adaptasyon sahası, seyir kulesi, köy evleri ve açık hava tiyatrosu gibi alanların yer alacağı projenin bir parçası olan meyve bahçelerinde üretim başladı. Projede kullanılmak üzere ayrılan 140 dekarlık alanda meyve üretimine başlanarak Sakarya’da bir ilk gerçekleşerek avokado fidanı toprakla buluştu.

Proje kapsamında avokado fidanı toprakla buluştu

Üretimi yapılan meyvelere avokado da eklendi. İlk fideyi toprakla buluşturan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bahçe içerisinde halihazırda vişne, ayva, armut, kiraz, hurma, hünnap, üzüm, ahududu, böğürtlen, badem, kayısı, elma, şeftali, nektarin, kivi, aronya, kestane, muşmula ve erik üretimine başlandığını söyledi. Avokado üretiminin Sakarya’da ilk kez üretildiği belirtildi. Projenin detayları hakkında bilgi veren Yüce, UTÇEM ile milli gelir ve istihdama büyük katkı sunulacağını ve sanayi sektörünün de hammadde ihtiyacına cevap verileceği sözlerini kaydetti. Proje çerçevesinde meyve bahçelerinde toplam, 15 bin 147 fidanın toprakla buluştuğu bildirildi.

“Tarım uzmanları için altyapı oluşturuyoruz”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin milli gelirinin oluşmasında birincil öneme sahip olan tarım sektörüne yön verecek çalışmalar üretmeye devam ettiklerini söyleyen Başkan Yüce, “Toplumsal istihdamımızın yüzde 45’ini oluşturan tarım sektörü; ülke nüfusunun beslenmesini sağlaması, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ihracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunmasının yanında ekolojik dengenin korunması bakımından da ülkemiz ve şehrimiz açısından sektörel önemini ve ağırlığını korumaya devam ediyor. Erenler Alancuma’da hayata geçirdiğimiz Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi’nde geleceğin ziraat mühendisleri ve tarım uzmanları için altyapı oluşturuyoruz. Bu sayede her aşamasını eğitimle buluşturarak bilinçli birer üretici olarak yetişmesine imkan sağlıyoruz. 30 yıldır vahşi depolama sahası olarak kullanılan araziyi değerlendirerek gıda güvenliğimizi garanti altına alacak adımlar atıyoruz” açıklamalarını yaptı.

“Avokado, muzdan sonra en fazla ticareti yapılan tropikal meyve olacak”

Meyve bahçelerinde şu ana kadar toplamda 15 bin 147 fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Başkan Yüce, “Kademeli halde hayata geçirdiğimiz UTÇEM projemiz, 140 dekar ve 28 parselden oluşuyor. Meyve Bahçelerinde 29 tür ve 59 çeşit meyve yetiştirilmesi planlanırken, dikimi planlanan 15 bin 147 adet fidanı 29 Nisan tarihi itibariyle toprakla buluşturmaya başladık. An itibariyle dikilen fidan sayısı 9 bin 612 adete ulaştı. Dikimi tamamlanmış olan 16 parselde vişne, ayva, armut, kiraz, hurma, hünnap, üzüm, ahududu, böğürtlen, badem, kayısı, elma, şeftali, nektarin, erik, kivi, aronya, kestane, muşmula, incri, fındık ve ceviz üretimine başlandı. UTÇEM sahası içerisinde şehrimizde ilk kez denemesi yapılacak olan avokadonun da dikimini de gerçekleştirdik. Dünyada son 10 yılda avokado üretim alanı yüzde 78, üretim miktarı ise yüzde 127 arttı. Uluslararası raporlara göre avokado 2030 yılına kadar muzdan sonra ikinci en fazla ticareti yapılan tropikal meyve olacak. Avokado yetiştirmek isteyen üreticilerimize destek olacağız. Bu projemiz Sakarya’da bir ilk, Türkiye’de ise rehber olacak” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarımsal ilaçlama, ZİHA ile hızlı bir şekilde yapılıyor

SONRAKİ HABER

Tarım 4.0 ile çiftçiler, verimli üretim yaparken tarımda sürdürülebilirlik artıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share