Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Projesi’nin ikinci yılında Konya’da çiftçilere tohum dağıtıldı

Yudum ve Tohum Derneği’nin başlattığı Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’nde ikinci yıla girildi. Geçen yıl Trakya’da yapılan ilk deneme ekimi sonrası proje, bu yıl da Konya’da devam ettirilecek. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Karatay Ziraat Odası teknik desteği ile yürütülen projede Konya’daki çiftçilerimize ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

Yudum ve Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Karatay Ziraat Odası teknik desteği ile yürütülen ‘Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ikinci yılında Konya’daki çiftçilere verimli ayçiçeği tohumları dağıtıldı.

Türkiye’de yüksek verimli yerel ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi ve çeşitliliğin artırılması hedeflenen projede 23 Mart 2022 Çarşamba günü Konya’daki çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı. Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında geçen yıl Trakya bölgesinde beşi tescilli, beşi ise tescillenme adayı toplam on çeşit yerel tohum ekilerek hasat yapıldı. Bu yıl Konya’da Yenikent, Göçü, Ovakavağı, Yarma ve Karakaya köylerinde üç tescilsiz ve iki tescilli olmak üzere toplam beş çeşit yerel tohum ekimi yapılacak. Projenin Konya ayağında ilk olarak beş köyde yaşayan çiftçilerden bir çiftçi ağı oluşturuldu. Çiftçi ağına dahil olan kadın, genç ve ihtiyaç sahibi çiftçiler önceliklendirilerek tohum desteği verildi. Çiftçilere proje süresince yüz yüze eğitim ve teknik uygulama desteği de sağlanıyor.

Projede sürdürülebilirlik esas alındı

Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum’un, Tohum Derneği ile birlikte başlattığı projede yerel tohumlarla yerli üretimi artıracak ve çiftçileri her anlamda destekleyecek şekilde sürdürülebilirlik esas alındı. Geçen yıl Trakya bölgesinde kurulan çiftçi ağına dahil çiftçilere tohum desteği verilmişti. Bu yıl da Konya ve Trakya bölgesinde çiftçilerimize yapılacak tohum desteği ile 2022 yılında toplam 40 çiftçiye, 1.200 dekarlık alan için tohum desteği sağlanmış olacak. Bu yıl ağustos ayında yapılacak hasat sonrasında deneme yapılan çeşitlere verimlilik analizi de uygulanacak. Verimliliği kanıtlanan yerel tohumlar tescillenerek yerli üretimimize kazandırılmış olacak.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

‘Tarımsal destek ödemeleri’nin aktarılacağı tarih açıklandı

SONRAKİ HABER

Avrupa traktör pazarı, 2021’i rekorla kapattı!

BENZER HABERLER
Total
0
Share