Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yüzey işlem prosesi, yapay zeka ile birleşiyor!

KROMAŞ’ın yapay zeka algoritması kullanarak yüzey işlem prosesini sanal ortama taşıdığı “Smart Selection” uygulaması kullanıma sunuldu. Firmanın kendi mühendisleri ile oluşturduğu bu algoritma, hem sektörde hem de Türkiye’de ve dünyada yüzey işlem konusunda ilk akıllı algoritma uygulaması olma özelliği taşıyor.

Yüzey işlem prosesi doğası gereği birçok parametreyi içinde barındıran kompleks bir mühendislik işlemi olarak biliniyor. Bu işlemle herhangi bir üretim yöntemi sonrası parça istenilen şekle getiriliyor. Örneğin döküm, dövme, talaşlı imalat ya da eklemeli üretim (3D Printing) yöntemleri sonrası, parça istenilen şekle getiriliyor, fakat nihai kullanım için yüzeyi henüz hazır olmuyor. Kimi zaman üretim yönteminden kaynaklı, kimi zaman da üretim süresi kısa olsun diye nihai yüzey ilk üretim sonrası istenilen seviyede olmuyor. Yüzey üzerinde üretim teknolojisinden kalan çapaklar, izler, kaba bir yüzey oluşuyor. İşte bu noktada parçayı nihai kullanım amacına göre istenilen yüzey kalitesine getirilmesi için gerçekleştirilen uygulamaya “Yüzey İşlem” deniliyor.

İngilizce’de Post Process, Surface Finishing gibi isimlerle adlandırılan kullanım öncesi son yüzey işlemde parça, beklentilere göre çok hassas, çok parlak, hafif mat ya da biliniyorsa bunların mühendislikle ifadesi olan Ra, Rz yüzey pürüzlülük değerlerine getiriliyor. Burada prosesi etkileyen birçok değişken bulunuyor:

  • Parça şekline, delikli olup olmadığına ya da iç-dış geometrisine göre seçilmesi gereken aşındırıcı tipi ve şekli,

  • Parçanın malzemesine göre seçilmesi gereken aşındırıcı malzeme türü,

  • Beklenilen üretim kapasitesine göre aşındırıcı seviyesi,

  • Proses tipi gibi çok sayıda değişken arasından

  • Uygun makine,

  • Aşındırıcı sarf malzeme,

  • Proses parametreleri,

  • Süre,

  • Kapasite,

  • İşlem zamanları gibi etkenler belirlenerek müşteriye en doğru çözüm sunulur.

Dünyada yüzey işlem konusunda ilk yapay zeka uygulaması: SMART SELECTION

-Akıllı Makine/Proses Seçimi-

KROMAŞ, geliştirdiği yapay zeka algoritması ile yukarıda detayları anlatılan kompleks mühendislik süreçlerini “Akıllı Seçim Asistanı” ile artık müşterilerine destek olacak şekilde sanal platforma taşıdı. Parçalarına yüzey işlem prosesi uygulamak isteyen müşteriler, isterlerse KROMAŞ uzmanlarıyla görüşebilirken, isterlerse firmanın web sayfasında “Smart Selection” Akıllı Seçim asistanı ile parçalarına ve kapasitelerine uygun makine, proses ve taş seçimlerini otomatik olarak yapmak ya da yapılan seçimleri kontrol etme imkanına sahip oluyor. Şimdilik sadece dairesel makineler ve buna uygun parçalara yapılan yapay zeka algoritması, tüm makine grupları için de uzman proses ve analiz mühendisleri ile çalışılmaya devam ediyor. KROMAŞ’ın kendi mühendisleri ile oluşturduğu bu algoritma hem sektörde hem de Türkiye’de ve dünyada yüzey işlem konusunda ilk yapay zeka uygulaması olması açısından da oldukça önemli. Yapay zeka algoritmasını içeren “Akıllı Seçim” asistanı ile parçalarına yüzey işlem çözümlerini görmek isteyen tüm kullanıcılar, www.kromas.com.tr web sayfasını ziyaret edebilir ve KROMAŞ uzmanları ile konuyu karşılıklı değerlendirebilirler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Normalleşmeyle birlikte tarım sektörü Fuar İzmir’de buluşuyor

SONRAKİ HABER

Tarımın kurtuluşu dijital çiftçilikte

BENZER HABERLER
Total
0
Share