Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Mileks Makina’dan traktör ve tarım makinelerine kaliteli yedek parça çözümleri

Mileks Makina, distribütörlüğünü başarıyla yürüttüğü SANZ ve OMP markalarıyla traktör, tarım makineleri ve ekipmanlarına kaliteli yedek parça çözümleri sunuyor. SANZ markasıyla krank mili, OMP ile de yağ ve su pompalarında çözüm sunduklarını ifade eden Mileks Makina Genel Müdürü Murat Küçük, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özel üretimler de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Mileks Makina, distribütörlüğünü üstlendiği SANZ ve OMP markalarıyla traktör, tarım makineleri ve ekipman üreticilerinin orijinal yedek parça ihtiyaçlarına avantajlı çözümler sunuyor. 30 yıllık tecrübe ile faaliyetlerine ara vermeden devam eden firma, 100 bin parçaya yakın genel stok hareketliliğiyle Türkiye ve yurtdışı pazarındaki bilinirliğini artırmaya devam ediyor. Profi Traktör Türkiye olarak firmanın Genel Müdürü Murat Küçük ile bir araya gelerek Mileks Makina’nın traktör ve tarım makineleri sektöründeki çalışmalarını konuştuk.

Murat KÜÇÜK – Mileks Makina Genel Müdürü

Talebe göre özel üretim

Avrupa’da olduğu gibi Türkiye pazarında da İtalya menşeili traktör üreticilerinin önemli satış adetlerine ulaştığını ifade eden Murat Küçük, “İtalyan üreticiler, tarım makineleri alanında güçlü bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla Avrupa pazarında İtalyan markaları ön plana çıkıyor. Durum Türkiye’de de çok farklı değil. Türkiye’de en çok tercih edilen traktör markalarına baktığımız zaman İtalya ve Hollanda üretimi traktörler, pazarda yoğun ilgi görüyor. Bu kapsamda Mileks Makina olarak distribütörlüğünü yaptığımız İtalyan menşeili OMP markası da pazarda en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor. OMP ile traktörlere ve tarım makinelerine krank mili, su ve yağ pompaları sunuyoruz. Ayrıca bu parçalarda talebe göre özel üretimlerde yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Geniş ürün gamı

Distribütörlüğünü yaptıkları OMP ve SANZ markalarının üretim bandında orijinal ürün olarak kullanıldığına dikkat çeken Murat Küçük, “Tedarikçisi olduğumuz OMP, CNH’ın ana tedarikçilerinden biri olarak sektördeki faaliyetlerine devam ediyor. OMP, New Holland veya Case traktörlerin direkt üretim bandına malzeme tedarik ettiği için pazarda orijinal ürün tedarikçisi olarak kabul ediliyor. OMP sadece CNH Grup’un değil diğer markaların motor tiplerine de malzemeler üretiyor. Bununla beraber distribütörlüğünü yaptığımız SANZ markamız ile de dövme çelik krank milleri üreterek kaliteli ve uzun ömürlü parça kullanımını, müşterilerimize sunuyoruz. SANZ, tarım makineleri üzerine çok ciddi yatırım çalışmaları yapıyor. Aynı şekilde New Holland ve Case başta olmak üzere John Deere ve Kamaz marka traktörlerinde krank ve eksantrik millerinin satışını yapıyoruz. Bu markaların dışında Türkiye’de üretim yapan yerli firmalar ile de temas halindeyiz. Yerli markaların yeni geliştirdiği motorlara, seri üretim aşamasında blok ve diğer motor parçalarına da özel talep doğrultusunda yağ ve su pompasından krank miline kadar çeşitli ürünleri yüksek adetli olarak tedarik ediyoruz. Hatta yakın bir zamanda piyasaya çıkacak traktör markası için özel motor bloğu siparişi aldığımızı da eklemek isterim” dedi.

“SANZ ve OMP, traktör üreticileri tarafından en çok tercih edilen markalar”

Mileks Makina’nın ağır vasıtadan iş makinelerine marinden ve tarım makinelerine kadar yedek parça tedariği sağladığına dikkat çeken Murat Küçük, “SANZ markası ile büyük hacimli motorlar için müşterilerimize yedek parça tedarik ediyoruz. OMP markamızda ise herhangi bir güç aralığı sınırlaması söz konusu değil. OMP, Avrupa menşeili olan birçok traktör markasına devir daim ve yağ pompası üretiyor. OMP, çok ciddi bir Ar-Ge çalışmaları yapan ve ürün test laboratuvarına sahip olarak ürün yelpazesini sürekli geliştiriyor. Bu sebeple Avrupa’da ki en iyi devir daim pompası üretici olarak pazarın lider markalarından biri olarak boy gösteriyor. Distribütörlüğünü yaptığımız SANZ ve OMP, pazarda OEM ürün olarak yer aldığı için traktör üretici firmalar tarafından en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor. Firmalarımız çeşitli pazarlara ve araç gruplarına direkt orijinal ürün sağlıyor. Bu markaların Avrupa firmaları olmasının tercih edilmelerinde önemli bir etken olduğunu söyleyebilirim. Tedariğini sağladığımız markalar, kaliteli ürünler ile pazarda en iyi çözümü sundukları için hiçbir olumsuz durumdan etkilenmeyerek pazardaki yerlerini korumaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“ İç Anadolu ve Trakya bölgesinde aktif çalışıyoruz”

Türkiye ve yurtdışı pazarına hizmet verdiklerini ifade eden Murat Küçük, “Ürün gönderimimizi Ankara ve çevre iller yoğunluklu olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesine aktif bir şekilde yapıyoruz. İç Anadolu ve Trakya bölgesinde tarım makineleri ve traktörler yoğun bir şekilde kullanılıyor. İç pazarın yanında yurtdışından aldığımız sipariş talepleriyle ürünlerimizi tekrar yurtdışı pazarına da gönderiyoruz. Bu sayede Avrupa ve Orta Doğu pazarında da süregelen faaliyetlerimize devam ediyoruz” diyerek dünya genelinde yaşanan olayların ticaret ağlarına etkileri hakkında konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Maalesef savaş gibi olağanüstü durumların yaşanmamasını temenni etsek de yakın zamanda Ukrayna ve Rusya arasında savaş yaşanıyor. Sektörümüz savaştan olumlu yönde etkilenen nadir alanlardan biri olarak yer buluyor. Rusya gerek nüfus gerekse coğrafi olarak büyük bir ülke. Rusya’da farklı şekilde birçok tarım uygulaması yapılıyor. Şuan da yaşanan olağanüstü durumdan dolayı Avrupa ülkelerinin birçoğu Rusya’ya ambargo uyguluyor. Bu ambargolardan Türkiye’nin olumlu anlamda etkileneceğini düşünüyorum” sözleriyle Türkiye’nin önümüzdeki dönemde avantajlı bir konumda yer alacağını belirtti.

 “Tarım sektörü ivme kazanacak”

Son yıllarda ekonomide yaşanan dalgalanma ve pandemi süreciyle ortaya çıkan tedarik sorunları, her sektörde olduğu gibi tarım sektörünü de etkilediğini sözlerine ekleyen Murat Küçük, tarım sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Küçük, “Türkiye’de tarımın son yıllarda yavaşladığını düşünüyorum. Çünkü ithalatın önünü açan bir takım faktörler ister istemez üretimin önünü kapatıyor. Tabi bu olumsuz etkileri zaman zaman görsek bile Türkiye sadece kendi iç pazarına ürün üretmiyor. Türkiye birçok bölgeye ve coğrafya ihracat gerçekleştiriyor. Şuan dünyada olağanüstü durumlar yaşanıyor. Dünyada yaşanan olumsuzlukların sonlanmasıyla insanların gündelik ihtiyaçlarının artacağını ve bu süreçle birlikte tarım sektörünün tekrar eski hızına geleceğini düşünüyorum” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

“Çiftçilerin mekanizasyonlaşması ve dijitalleşmesini misyon edindik”

SONRAKİ HABER

Yapıyor gibi değil, gerçekten AR-GE yapmak!

BENZER HABERLER
Total
0
Share