Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Traktör ve ekipmanlar İSOBUS ile uyum içerisinde!

Teknoloji çağının getirdiği yeniliklerin entegre edildiği tarım sektörü, yeni bir boyut kazanıyor. Bu doğrultuda yapılan son yeniliklerden birisi olan İSOBUS de,çeşitli yazılımları kullanarak traktörler ve ekipmanlar arasında iletişim ağı kurulmasını sağlıyor. Evrensel bir dil kullanarak veri ve bilgi alışverişi sağlayan İSOBUS sayesinde, kontrollerin tümü traktör kabinindeki konsoldan yapılabiliyor. Üstelik İSOBUS, bu özelliklerin tümünü traktör ve ekipmanın üreticisinden bağımsız olarak yapıyor. Geliştirilen bu sistem sayesinde, farklı marka ve özellikteki traktörler ile ekipmanlar arasında kontrol sağlanabiliyor.

Umut DOĞAN – Agronom

Profi Traktör Türkiye olarak; yedi uluslararası tarım ekipmanı üreticisi ve iki dernek tarafından çiftçilerin, şirketlerin ve tarımsal araştırma kuruluşlarının ortak bir bağ ile yeni tarımsal elektronik konuları üzerinde çalışmasını sağlayan Tarım Endüstrisi Elektroniği Vakfı (AEF)’in oluşturduğu bir protokol olan İSOBUS hakkındaki bilgileri aktarmak ve çiftçilerin bu sistem nasıl faydalanabileceğini öğrenmek için Agronom Umut DOĞAN ile bir araya geldik.

Konuyu okuyucularımıza daha iyi aktarmak adına öncelikle İSOBUS’un ne olduğunu sizden dinleyebilir miyiz?

Birçok yerde ve üründe logosuna rastladığımız ISO (International Organization for Standardization), teknik ve teknik dışı dallardaki standartların belirlenmesi çalışmalarını yürütme amacıyla standartların oluşumunu sağlayan ve koruyan bir kuruluş olarak hizmet veriyor. Yedi uluslararası tarım ekipmanı üreticisi ve iki dernek tarafından; çiftçilerin, şirketlerin ve tarımsal araştırma kuruluşlarının ortak bir bağ ile yeni tarımsal elektronik konuları üzerinde çalışmasını sağlayan Tarım Endüstrisi Elektroniği Vakfı (AEF)’in oluşturduğu bir protokol olan İSOBUS ise, tarım endüstrisinde kullanılan bir iletişim veri ağı. Bu protokol, traktör ile ekipman arasında iletişim kurarak ekipmanların tek monitörden yönetilmesini sağlıyor.

İSOBUS kontrolleri:

  1. Universal Terminal (UT): UT, Traktör ve ekipmanın bilgilerinin buluştuğu kumanda ve kontrolün tek bir ekrandan görülebildiği bir ara yüz.Bu ara yüzde İSOBUS uyumlu ekipmanın can bus üzerinden kendini tanıtarak kullanılabilmesi ve denetlenebilir özelliklerinin görünmesi sağlanıyor. UT sayesinde, İSOBUS terminaline yüklenen bilgileri kullanarak gönderilen komutlarla ekipmandaki arızalar görülebiliyor, ekipman kontrolü sağlanabiliyor ve ayarlar yönetilebiliyor.
  • Görev denetleyicisi – Task Contoller (TC): Ekipmanın arazideki işlemlerini kayıt altına alıyor, İSOBUS terminali üzerinden çalışıyor ve çiftlik yazılımları ile uyumlu ekipmanların iletişimini düzenliyor. Bu kontrol panelinde; TC-BAS, TC-GEO, TC-SC bölümleri bulunuyor.

İSOBUS traktörlerde ve tarım ekipmanlarında neden kullanılmalıdır ve Türk çiftçisine faydaları nelerdir?

İSOBUS kullanan çiftçiler, bu protokol sayesinde veri elde edebiliyor ve bu veriler ile çiftlik yönetim yazılımları sayesinde akaryakıt, tohum, gübre ve hatta tarım ilaçlarına kadar tasarruf sağlayabiliyor. Verilere dayanan çalışmalarla süreci kontrol altında tutabilen çiftçiler aynı zamanda kontrolü de sağlayabiliyor. Aynı zamanda İSOBUS, ekipmanı yönetmeyi ve takip etmeyi de kolaylaştırıyor. Örneğin; ülkemizde PTO (Kuyruk mili) kullanımında yanlış iş güvenliği tedbirleri alınıyor. Bu sebeple meydana gelen arızalarda istenmeyen olaylar meydana gelebiliyor. Ancak İSOBUS kullanımında ekipmanınızda veya traktör ile ekipman bağlantınızda bir sorun yaşanırsa bunu anında öğrenme şansınız oluyor.

İSOBUS traktörlerde ve ekipmanlarda nasıl kullanılıyor? Çiftçilerin bu sürece

entegre olması için neler yapılmalı?

İSOBUS, gerekli yazılımsal alt yapı bulunan ya da otomatik dümenleme gibi sistemlerle alt yapısı oluşturulan traktörlerin tamamında kullanılabiliyor. Bu protokol, elektronik kontrol üniteleri ve çeşitli sensörlerle akıllı hale gelen ekipmanlara entegre edilebiliyor. Ayrıca İSOBUS, ekipman ve traktörü iki farklı şekilde çalıştırabiliyor. İlk olarak; traktör kabini içerisinde bulunan Universal Terminal (UT) ara yüzü monitörden ekipmanın anlık çalışma bilgilerini izleyip, onu yönetebiliyorsunuz.

Traktör ve ekipmanlarda İSOBUS’u kullanan çiftçiler hangi bilgilere ulaşabiliyor?

Bu konuyu görev denetleyicisinde bulunan özellikler ile tek tek açıklayacağım.

TC-BAS: Araziye yapılacak uygulamanın (ekim, ilaçlama, gübreleme vb.) bilgilerini, manuel ya da yazılım yöntemleriyle (İSO-XML formatına dönüştürülerek) İSOBUS terminaline iletiyor. Bunu yaparken usb veya farklı bir bağlantı yöntemi kullanılıyor. Çiftçiler, gerçekleştirilen işlemler sayesinde monitörden kontrol sağlayabiliyor. Burada; toplam işlenen alan, kullanılan tarımsal üretim materyali miktarı, iş başında geçirilen zaman ve GPS verileri gibi bilgiler kayıt altına alınıyor ve çiftlik yönetimi yazılımlarına aktarılabiliyor.

TC- GEO: Uygulama haritasının tutulduğu bir birim olan burada, GPS tabanlı arazi haritaları kullanılarak, arazideki mineral miktarı anlık olarak takip ediliyor ve bu sayede değişken oranlı gübreleme yapılabiliyor.

TC-SC: GPS verileri kullanılarak traktörün arazideki konumuna göre, ekipman ünitelerinin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlıyor. Bu özellik;

pülverizatörlerde, açma-kapama hareketleriyle, ekipmanın bomu üzerindeki püskürtücülerin bağlı olduğu valflerin, ilaçlanan veya ilaçlanmayan kısımlarda üst üste binmelerini önlüyor. Ayrıca bu özellik; GPS RTK kullanarak traktör ilerleme hızına bağlı olarak püskürtülen pestisitin dozunu anlık olarak ayarlama, püskürtücülerin bitki üzerindeki yüksekliğini tarla engebe durumuna göre stabil tutma, pülverizatör deposu doluluğu ve arıza kontrolü yaparak ekipmanın etkin kullanımına olanak sağlıyor. Ek olarak ilaçlama ve yaprak gübreleme işlemlerinde de tasarruf imkanı veriyor.

Ekim makinelerinde, traktörün hızına göre ekim makinesini ayarlayarak tohum ekiminin eşit aralıklarla yapılmasını sağlıyor. GPS RTK kullanarak ekim makinesini cm hassasiyetinde konumlandırıyor ve düz-stabil hatlar oluşturarak ekim faaliyeti yapılmasına olanak tanıyor. Ekipmanın tohum boruları üzerinde bulunan optik okuyucular sayesinde tohum sayımı yapabiliyor. Ayrıca ekim ünitesi ve depo içerisinde bulunan sensörler vasıtası ile tıkanma, arıza ve tohum deposu doluluk bilgilerini de aktarıyor.

Gübreleme makinelerinde, sıra arası gübreleme makinelerinde istenilen kısımların açma-kapama işlemlerini yapıyor. Gübre normunu traktör ilerleme hızına göre ayarlıyor, kontrollü dozaj sistemi ile santrifüjlü gübre dağıtma makinesinde tablaya gönderilen gübrenin anlık olarak ayarlanmasını sağlıyor.

İSOBUS iş bilgisayarı;

  • Ekipmanın ECU sistemidir.
  • Ekipmanın çalışmasını kontrol eder.
  • İSOBUS terminaline sinyal göndererek, ekipmanın kumanda edilmesini sağlar.

İSOBUS TECU (Traktör Elektronik Kontrol Ünitesi)

  • Kuyruk Mili (PTO) Devri,
  • 3 Nokta askı sistemi konumları,
  • Traktörün KM/h’ ı ve motor devri verilerini İSOBUS terminali üzerinden ekipmanın ECU ünitesine iletir.

Çiftçilerin bu sürece entegre olması için neler yapılmalı?

İSOBUS sistemlerinin yaygınlaşması için; traktör ve ekipman satın alım sürecinde alt yapı olanakları incelenmeli, mevcut ekipmanlar çeşitli ECU ve sensörlerle akıllı hale getirilmeli ve klasik traktörlerde otomatik dümenleme ya da ilgili kitlerle İSOBUS alt yapısı oluşturulmalı. Çiftçilerin İSOBUS kullanımına adapte olabilmesi için ise; bu konuda üretilen içeriklerin takip edilmesi ve araştırma kuruluşları, üniversiteler ve hassas tarım noktasında hizmet veren şirketlerden bilgi alınması gerekiyor.

Türk çiftçisinin İSOBUS’e olan eğilimi ne durumda?

Değişen iklim ve piyasa koşulları kırsalda üretim yapan birçok insanı etkiliyor. Bu durumda traktör ile ekipmanın etkili ve etkin kullanımını sağlamak için İSOBUS sistemlerini kullanan çiftçiler; üretimlerini, arazi bilgilerini ve girdilerini kayıt altında tutarak kontrollü bir yönetim sağlamış oluyorlar. Farklı sistemlerde kullanılan gereksiz girdiler, hem ekonomik kayıplara sebep oluyor hem de çevre ve insan üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Ancak İSOBUS ile bu durum üzerinde daha efektif bir adım atılacağını düşünüyorum. Türk çiftçisinin bir yeniliğe adaptasyon sürecinde duygusal ve sosyolojik birçok etmen bulunuyor. Bunlara; işçi problemleri, şoför maliyetleri ve iş gücü sorunu örnek gösterilebilirken tüm bu sorunlar çiftçilerin üretimden uzaklaşmasına sebep oluyor. İşte tam da bu sebepler üzerindeki olumlu etkisi sebebiyle İSOBUS kullanımının çiftçileri mesleklerine bağlayacağını düşünüyorum.

Gelecekte İSOBUS kullanımı nasıl şekillenecek?

Dünya üzerinde tam otonom sistemler üzerindeki çalışmalar sürüyor. Şu anda otonom traktörler ile anlık veri ve işleme yapan ekipmanlara olan adaptasyon daha hızlı şekilde gerçekleşiyor ve bizlere yarının mekanizasyon seviyesi hakkında az çok bilgi veriyor. Kısacası bilgi teknolojileri çağında olduğumuzu unutmamak gerek. Çok uzakta görünen ve hatta gerçekleşemeyeceğini düşündüğümüz birçok teknoloji, kısa zamanda kullanılabilir şekilde önümüze çıkıyor. Tarım sektörü de kayıp ve hata istemediği için, yalnızca işine odaklı bir şekilde gelişmeleri takip ediyor. Yine bu amaçla geliştirilen İSOBUS kullanımı da giderek yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Agritechnica 2023, yenilenebilir enerjiyi tanıtacak</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Hızlı ve kaliteli yedek parça hizmetinin adresi: AGCOParts</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share