Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hayvancılık sektöründe kullanılan tarım makinelerinde yeni yatırımlar hedefleniyor

Hayvancılık sektörüne dair hayvan hastalıklarıyla mücadele, altyapının geliştirilmesi gibi birçok sayıda projeye yönelik bu yıl için 1 milyar 863 milyon lira ödenek ayrıldı. Yatırımlar tarımsal makine alanında da devam ediyor. “Hayvansal Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında ise bu yıl; inşaat, tarım makine ve ekipmanları için 131 milyon liralık yatırım yapılması hedefleniyor.

Hayvancılık yatırımlarında en büyük payı, yurt genelinde uygulanacak “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Projesi” aldı. Proje kapsamında bu yıl 567 milyon lira yatırım yapılacak. Bu çerçevede bakım onarım, müşavirlik ve makine teçhizat alımı gibi çalışmalar yürütülecek. Projenin bu yıl tamamlanması planlanıyor. “Hayvansal Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında ise tarımsal faaliyetlerde kullanılan inşaat, tarım makine ve ekipmanları için de 131 milyon liralık yatırım yapılması öngörülüyor.

Çeşitli bölgelerde yapılacak projeler için yatırım planlandı

“Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Projesi’nin” ardından yatırım payı açısından ikinci sırayı, 250 milyon lirayla, “Türkiye İklim Akıllı ve Rekabetçi Tarımsal Büyüme Projesi” aldı. Tüm illerde uygulanacak projeyle iklim değişikliklerinin tarım sektörüne etkilerinin en aza indirilmesi ile verimli üretimin artırılmasına yönelik çeşitli çalışmalar yürütülecek. Adana, Ankara, Balıkesir ve Konya’da çalışmaları yürütülen “Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi” dahilinde ise ahır ve ağıl yapımı bakımı onarımı, depo, etüt-proje hizmet binası, makine-teçhizat, müşavirlik ve kontrollük, tarımsal tesisler için 188,4 milyon liralık yatırım planlanıyor. Ankara’da devam eden “Uluslararası Hayvancılık Araştırma Eğitim Merkezi Projesi” için de 150 milyon lira ayrıldı.

Veterinerlik alanı için 175 milyon lira kaynak ayrıldı

Planlanan hayvancılık sektörü yatırım çalışmalarının yanında sektöre ilişkin diğer alanlara da yatırım yapılacağı belirtildi. “Hayvansal Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında bu yıl; inşaat, tarım alet ve makineleri için 131 milyon liralık yatırım yapılacak. 2019’da başlayan ve 11 ilde uygulanan projenin 2024’te bitirilmesi öngörülüyor.

Hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projeler 81 ilde faaliyet gösterecek

Yapılan yatırım çalışmalarının ardından hayvancılığın geliştirilmesine yönelik 81 ilde yürütülecek çeşitli projeler için 126,2 milyon ödenek ayrıldı. 81 ili kapsayan “Veteriner Kontrol Enstitüleri Kapasite Güçlendirme Çalışmaları Projesi” için 100 milyon lira, Ankara’da devam eden Veteriner Ürünleri Kontrol Merkezi Projesi içinde 75 milyon lira kaynak aktarılacak. Ankara, Eskişehir ve Tokat’ta devam eden “Türkiye Patentli Büyük Ebeveyn ve Ebeveyn Geliştirme Projesi” için 81 milyon lira, “Büyükbaş Hayvancılık Alt Yapısının Geliştirilmesi Projesi” için de 80 milyon lira kaynak ayrılması öngörüldü. Öte yandan, devam eden “Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşılama Projesi” için de 93,5 milyon lira kaynak sağlandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarımın otomatik yol arkadaşı ATU 300 ile geleceğinizi güvence altına alın

SONRAKİ HABER

CNH Industrial, Belçika'daki üretim tesisine 150 milyon euro yatırım yapıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share